Nie masz konta? Zarejestruj się

Dwoje na podium

30.12.2002 00:00
Po raz kolejny do Olkusza na trzy dni przyjechali najlepsi juniorzy, aby rywalizować w Mistrzostwach Polski w Grze Błyskawicznej oraz największej szachowej imprezie w Polsce – tradycyjnym i ostatnim w tym roku Ogólnopolskim Gwiazdkowym Turnieju Szachowym Juniorów.
Po raz kolejny do Olkusza na trzy dni przyjechali najlepsi juniorzy, aby rywalizować w Mistrzostwach Polski w Grze Błyskawicznej oraz największej szachowej imprezie w Polsce – tradycyjnym i ostatnim w tym roku Ogólnopolskim Gwiazdkowym Turnieju Szachowym Juniorów.
W obu imprezach wzięło udział 800 szachistów z całej Polski, w tym prawie wszyscy liczący się juniorzy w poszczególnych kategoriach wiekowych. Rekordowo licznie reprezentowany był na zawodach powiat chrzanowski. Sześćdziesięciu młodych szachistów z klubów UKS SP 8 Chrzanów, Fablok Chrzanów, UKS Hetman Koronny Trzebinia i UKS Regulice oraz mieszkający w naszym powiecie młodzi szachiści reprezentujący coraz liczniej zwłaszcza śląskie kluby.
W mistrzostwach w grze błyskawicznej nasza młodzież tym razem nie odnotowała medalowych sukcesów. Większość plasowała się w drugiej i trzeciej dziesiątce zawodów w swoich grupach. Najwyższe, bo 9. miejsce, zajął w kategorii do 10 lat (w gronie prawie 80 przeciwników) zawodnik Hetmana Koronnego, Daniel Sadzikowski.
Znacznie lepiej zaprezentowali się szachiści z ziemi chrzanowskiej w trwającym dwa dni i rozgrywanym w tempie 30 minut dla zawodnika na dystansie dziewięciu rund turnieju gwiazdkowym. Najliczniej obsadzone naszymi zawodnikami były grupy do 7 i do 9 lat, gdzie występowała prawie 50-osobowa kadra uczniów (głównie z chrzanowskiej „ósemki”).
W grupie dziewcząt do 7 lat debiutowały dwie pierwszoklasistki z Chrzanowa Alina Michna z SP nr 3 oraz Małgorzata Bromboszcz z SP nr 8. Zajęte prze nie 11. i 12. miejsce oraz pierwsze zdobycze punktowe to dobra zaliczka na przyszłość. W grupie chłopców do 7 lat 17. i 28. lokaty zajęli Aleksander Kuciel z SP nr 8 i Andrzej Knapik z PS nr 5 w Chrzanowie. Pozostali zajęli dalsze miejsca. W grupie dziewcząt do 9 lat najlepiej wypadły Malwina Chrząszcz, Aleksandra Miziołek, Katarzyna Zelenka. Uczennice SP nr 8 zajęły kolejno 13,14 i 16. miejsce. Pozostałe dziewczęta wypadły poniżej oczekiwań. Najlepiej zaprezentowali się szachiści w grupie chłopców do 9 lat. Kolejny dobry występ zaliczył ośmioletni Daniel Sadzikowski, zajmując 3. miejsce w doborowej stawce. Ósmy był Radosław Barski, a 23. lokata przypadła Miłoszowi Lorkowi. W grupie dziewcząt do 11 lat na 11. miejscu ukończyła zawody Sabina Kuś z Alwerni, a jej siostra Maria była siedemnasta. Miejsca w czwartej dziesiątce w bardzo licznej grupie to dla chłopców Szymona Michny z SP nr 3, Kamila Teofilaka z SP nr 7 w Chrzanowie oraz Piotra Wójcika z SP nr 2 w Libiążu odzwierciedlenie ich miejsc wśród polskich juniorów w kategorii do 11 lat. Daria Święszek z Trzebini zajmując 17. miejsce w grupie do 13 lat z pewnością czuje niedosyt. Równie niezadowolona z 22. miejsca była Joanna Kuś z Alwerni. W starszych grupach nasi szachiści (m.in. Tomasz Sitek z Hetmana Koronnego czy Michał Rowiński z PG nr 4 Chrzanów) jedynie zaznaczali swą obecność kilkoma zwycięstwami. W najstarszej grupie dziewcząt ponownie świetnie zaprezentowała się w Olkuszu Izabela Tekielak z Trzebini, obecnie reprezentująca pierwszoligowy Start Katowice. Iza zajęła drugie miejsce.
Juniorzy z ziemi chrzanowskiej odznaczyli się w tym roku w Olkuszu liczną reprezentacją oraz dwoma sukcesami Izy i Daniela. Chociaż Iza Tekielak nie reprezentuje klubu z powiatu, jednak bacznie obserwujemy jej karierę szachową. Aby takie talenty nie emigrowały na Śląsk do bogatszych klubów, potrzebne są lepsze warunki do pracy z uzdolnioną młodzieżą; tak organizacyjne, jak i finansowe. Należy liczyć, że nowe władze samorządowe właściwie docenią tę popularną przecież dyscyplinę, szczególnie wśród dzieci i młodzieży w powiecie chrzanowskim.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 52 (561)
  • Data wydania: 30.12.02

Kup e-gazetę!