Nie masz konta? Zarejestruj się

Stacja z krakowskiego rynku

30.12.2002 00:00
Od połowy przyszłego roku w powiecie chrzanowskim pracować ma automatyczna stacja monitoringu powietrza, przeniesiona z Rynku Głównego w Krakowie – zapowiedział goszczący w Trzebini Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Leszek Sebesta.
Od połowy przyszłego roku w powiecie chrzanowskim pracować ma automatyczna stacja monitoringu powietrza, przeniesiona z Rynku Głównego w Krakowie – zapowiedział goszczący w Trzebini Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Leszek Sebesta.
Powiat chrzanowski jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Małopolsce. Potwierdzają to wyniki badań, przeprowadzanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Wyniki pomiarów są jednak niepełne, gdyż nie ma u nas automatycznej stacji pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Ma się to zmienić już w przyszłym roku. Nowoczesna stacja automatyczna będąca darem rządu USA, z Rynku Głównego w Krakowie zostanie przeniesiona do Chrzanowa lub Trzebini (lokalizacja nie jest jeszcze przesądzona). W tej sprawie toczą się rozmowy przedstawicieli starostwa i obu gmin z reprezentantami WIOŚ. Samorządy mają zapłacić za zainstalowanie stacji 40 tys. zł.
Na razie w powiecie chrzanowskim jest kilka manualnych punktów pomiaru zanieczyszczeń powietrza, prowadzonych przez Sanepid. Badania stężenia zanieczyszczeń (pyłu, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu) wykonywane są w punkcie zlokalizowanym przy ul. Grzybowskiego w Chrzanowie. Badania opadu pyłu, kadmu i ołowiu odbywają się na dziesięciu stanowiskach rozsianych po wszystkich gminach powiatu. Badanie składu chemicznego opadów atmosferycznych odbywa się w punkcie zlokalizowanym w Chrzanowie. Prowadzi je tarnowska delegatura WIOŚ.
Mówi Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Leszek Sebesta:
- Powiat chrzanowski jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Małopolsce. Na przykład pod względem emisji gazów jest na drugim miejscu w województwie, po Krakowie. Największy problem stanowi wysokie stężenie dwutlenku siarki, pyłu i benzenu. Pozytywne jest to, że coraz mniejszym zagrożeniem w powietrzu są metale ciężkie, które dla odmiany kumulują się w glebach. Wymaga to ich wapnowania. Również stan rzek i potoków w powiecie chrzanowskim nie jest zadowalający. Większość z nich ma najniższą, trzecią skalę czystości, głównie ze względu na zanieczyszczenia fizykochemiczne i bakteriologiczne. Duży wpływ mają na to wody podziemne z odwodnienia kopalni oraz ścieki komunalne. W powiecie występuje też kumulacja odpadów. Poprawa stanu środowiska wymaga współdziałania wszystkich instytucji i samorządów. Jest wiele do zrobienia, tym bardziej, że normy ochrony środowiska będą zaostrzane i dostosowywane do prawa unijnego. Poprawę czystości powietrza można osiągnąć w dużym stopniu przez likwidację niskiej emisji i zastosowanie na szerszą skalę paliw alternatywnych. Bardzo ważne będzie zdefiniowanie celów i określenie zagrożeń w powiatowych i gminnych planach ochrony środowiska, które muszą powstać do 2004 roku. Będzie to podstawą do starania się o pomoc z funduszy strukturalnych Unii. Można w tych planach zawrzeć wiele norm proekologicznych. Na przykład, w planach ochrony środowiska może zostać określone maksymalne natężenie hałasu na danym obszarze. Nasze służby chętnie podejmą się pomiarów hałasu. Kary za przekroczenia norm są dość dokuczliwe. W przyszłym roku zamierzam zorganizować cykl szkoleń dla samorządowców powiatu chrzanowskiego. Prawdopodobnie ich koordynatorem będzie Agencja Rozwoju Ziemi Chrzanowskiej S.A. Podejmiemy konkretne tematy związane ze zmieniającymi się przepisami o ochronie środowiska.

Wiesz, że
l W Regulce, lewobrzeżnym dopływie Wisły, przekroczone są normy zawartości chromu. To wynik tego, iż potok odbiera ścieki komunalne oraz przemysłowe ze składowiska Zakładów Chemicznych Alwernia S.A.
l Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami podstawowym organem ochrony środowiska jest wójt lub burmistrz. Wiele kompetencji przysługuje też staroście, który m.in. wydaje pozwolenia wodno-prawne i określa normy emisji zanieczyszczeń powietrza
l 34 procent mieszkańców powiatu chrzanowskiego jest podłączonych do kanalizacji. Dla porównania, w sąsiednim powiecie olkuskim ten wskaźnik wynosi 48, a w powiecie krakowskim – 20
l Zimą w powiecie chrzanowskim stężenie pyłu zawieszonego wynosi 50 miligramów/m3 i jest o 20 procent wyższe od normy. W lecie stężenie spada do 30 miligramów/m3

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 52 (561)
  • Data wydania: 30.12.02

Kup e-gazetę!