Nie masz konta? Zarejestruj się

Ubytek wartości

30.12.2002 00:00
Czy do szkody powstałej na skutek kolizji samochodów, za którą odpowiedzialność z tytułu umowy ubezpieczeniowej OC ponosi zakład ubezpieczeń, zalicza się utratę wartości handlowej naprawionego samochodu?
Czy do szkody powstałej na skutek kolizji samochodów, za którą odpowiedzialność z tytułu umowy ubezpieczeniowej OC ponosi zakład ubezpieczeń, zalicza się utratę wartości handlowej naprawionego samochodu?
Do często spotykanych należy sytuacja kiedy osoba, której samochód został uszkodzony w wypadku samochodowym, ponosi szkodę. Jej samochód jest po dokonanej naprawie sprawny technicznie, ale jako pojazd powypadkowy, ma mniejszą wartość rynkową.
W takiej sytuacji wypłacone przez zakład ubezpieczeń odszkodowanie, czyli wyrównanie kosztów naprawy, nie obejmuje odszkodowania za ubytek wartości samochodu wskutek przeprowadzonej naprawy.
Do niedawna funkcjonujące na rynku zakłady ubezpieczeń odmawiały wypłaty tych roszczeń.
Sytuację zmieniła radykalnie uchwała Sądu Najwyższego z 12 października 2001 r., w której stwierdzono, że ubezpieczyciel musi wyrównać tzw. szkodę handlową, jeśli wskutek wypadku, mimo prawidłowej naprawy, rynkowa wartość samochodu się zmniejszy.
Zgodnie z art. 822 kc, w razie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zakres obowiązku odszkodowawczego zakładu ubezpieczeń określa umowa. Dzieje się tak bez względu na to, czy zapłata odszkodowania następuje do rąk ubezpieczającego czy też od razu uprawnionemu do jego otrzymania.
Podstawę prawną do wyrównania tzw. szkody handlowej stanowi art. 361 §2 kc, z którego wynika obowiązek pełnej kompensacji szkody. Wartość samochodu po jego naprawie, to nic innego jak jego wartość rynkowa. Ponieważ wartość ta w wyniku uszkodzenia, choć później wyeliminowanego, zmalała w stosunku do tej, jaką pojazd ten reprezentowałby na rynku, gdyby nie został uszkodzony – kompensata winna obejmować nie tylko kwoty naprawy, ale także różnicę wartości.
Reasumując – osoba, której zakład ubezpieczeń wypłacił odszkodowanie wyłącznie w postaci wyrównania kosztów naprawy, może domagać się od tegoż ubezpieczyciela zapłaty sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 52 (561)
  • Data wydania: 30.12.02

Kup e-gazetę!