Nie masz konta? Zarejestruj się

Zdążyć z II filarem

30.12.2002 00:00
Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, zgłoszone do ZUS, powinny wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym podpiszą umowę na ubezpieczenie w II filarze.
Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, zgłoszone do ZUS, powinny wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym podpiszą umowę na ubezpieczenie w II filarze.
- Dwa miesiące temu podpisałam umowę o pracę. Do tej pory jednak nie wybrałam towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym będę opłacać składki na II filar. Do kiedy mogę to zrobić? – pyta Czytelniczka z Alwerni.
Łucja Proksa, zastępca dyrektora ZUS w Chrzanowie, informuje, że osoby, które podpisały umowę o pracę w tym roku, do 10 stycznia przyszłego roku mają czas na wybranie towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym będą opłacać II filar.
- Dla tych, którzy do tego czasu nic nie wybiorą, towarzystwo ubezpieczeniowe zostanie wylosowane. Oczywiście, ubezpieczony może potem zmienić to towarzystwo na inne, musi jednak za tę operację zapłacić – informuje Łucja Proksa.
Wysokość opłaty za zmianę towarzystwa firmy ubezpieczeniowe ustalają indywidualnie.
Można również opłacać III filar. To ubezpieczenie jest zupełnie dobrowolne i nie ma nic wspólnego ze składką płaconą na ZUS.
- III filar to właściwie dodatkowe ubezpieczenie. Osoba, która chce się w nim ubezpieczyć, musi co miesiąc wygospodarować na to zupełnie osobne pieniądze – wyjaśnia Łucja Proksa.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 52 (561)
  • Data wydania: 30.12.02

Kup e-gazetę!