Nie masz konta? Zarejestruj się

Urodziłem się na plebanii

17.12.2002 00:00
Antyklerykalizm uprawiany jest w Polsce przez wielu, ale to my odważyliśmy się nazwać go po imieniu – mówił na spotkaniu założycieli chrzanowskiego oddziału Antyklerykalnej Partii Postępu Racja Marian Wojnar, emerytowany nauczyciel.
Antyklerykalizm uprawiany jest w Polsce przez wielu, ale to my odważyliśmy się nazwać go po imieniu – mówił na spotkaniu założycieli chrzanowskiego oddziału Antyklerykalnej Partii Postępu Racja Marian Wojnar, emerytowany nauczyciel.
W spotkaniu uczestniczyło około dwudziestu osób, w tym tylko dwie kobiety. Przeważali ludzie starsi. Przewodniczącym rady powiatowej partii w Chrzanowie jest Antoni Stolarzewicz, mieszkaniec Płazy, emeryt.
Kazimierz Wyspiański, członek rady krajowej Racji, który przyjechał na obrady, przyznał, że partia ma charakter lewicowy i postępowy. Jej członkowie żądają w pełni bezpłatnej, dostępnej dla całego społeczeństwa służby zdrowia i oświaty. Chcą „laicyzacji publicznego szkolnictwa” oraz „rzeczywistego i absolutnego rozdziału kościołów i związków wyznaniowych od państwa”.
- Nasza partia nazywa się antyklerykalną, ponieważ chce walczyć z tymi, którzy sprawili, że kler ma ogromny wpływ na życie polityczne w Polsce i posiada nieograniczony dostęp do publicznych pieniędzy – tłumaczył Kazimierz Wyspiański.
Mimo jego wyjaśnień, wśród członków i sympatyków nowej partii określenie „antyklerykalna” wzbudzało emocje. Niektórzy dochodzili do wniosku, że może to kojarzyć się z fanatyzmem, inni obawiali się, że nie każdy jest w stanie wymówić to trudne słowo. Kazimierz Wyspiański wyjaśnił, że kwestia nazwy partii będzie jeszcze dyskutowana, m. in. na najbliższym zjeździe wojewódzkim w Krakowie.
Pierwsze spotkanie członków partii przebiegało w bardzo spokojnej atmosferze. Nikt nie grzmiał w jakiś szczególnie napastliwy sposób na poczynania księży, nie zachęcał do buntu przeciw instytucjom kościelnym. Uczestnicy spotkania skupili się raczej na tym, jaka nazwa byłaby najwłaściwsza dla ich partii. Co raz zastrzegali, że nie chcą walczyć z religią, a jedynie z klerykalizmem, który – ich zdaniem – jest negatywnym zjawiskiem.
- Urodziłem się na plebani, mam znajomych wśród księży, ale jestem przeciwny klerykalizacji naszego życia społecznego. Bliskie są mi też idee obywatelskie – mówił Marian Wojnar, który kiedyś uczył w I LO w Chrzanowie, gdzie znany był ze swoich kontrowersyjnych, zapatrywań.
Antyklerykalna Partia Postępu Racja istnieje od marca tego roku. Założona została w Łodzi, przez redaktora naczelnego tygodnika „Fakty i Mity” Romana Kotlińskiego. Tygodnik ten jest organem prasowym partii Racja.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 51 (560)
  • Data wydania: 17.12.02

Kup e-gazetę!