Nie masz konta? Zarejestruj się

Kto zyska, kto straci

17.12.2002 00:00
Z Teresą Litwińską, skarbnikiem gminy Libiąż, rozmawia Alicja Molenda
W przyszłym roku czekają nas spore zmiany w sposobie płacenia podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Jakich niespodzianek spodziewać się powinien podatnik?
- Wkrótce gminy wyślą wszystkim płatnikom tego podatku za potwierdzeniem odbioru formularze informacji o nieruchomościach, obiektach budowlanych, gruntach i lasach oraz deklaracji podatkowych. Trzeba w nich będzie wpisać m.in. klasę gruntów, na których nieruchomość jest położona, bo od tego zależy wysokość podatku.
Klasa gruntów? Zwykły śmiertelnik na pewno nie ma o tym pojęcia? Gdzie może się dowiedzieć na gruncie jakiej klasy położona jest jego nieruchomość?
- Będzie musiał przyjść do urzędu. Ewidencję gruntów prowadzą wydziały geodezji i tam można uzyskać taką informację.
Co trzeba dalej zrobić z wypełnioną deklaracją?
- Musi trafić do wydziału finansowego urzędu gminy, który na podstawie informacji podatnika naliczy podatek i znów za potwierdzeniem odbioru dostarczy mu nakaz płatniczy.
Wizyta w geodezji będzie złem koniecznym. Czy wśród wprowadzonych od przyszłego roku zmian w ustawie o podatkach rolnym i od nieruchomości jest coś korzystnego dla podatników?
- Tak. Zmieni się m. in. sposób naliczania podatku rolnego dla gruntów niestanowiących gospodarstwa rolnego. Podstawą opodatkowania będą hektary fizyczne. Większość działek w Libiążu i innych miastach położona jest na gruntach V i VI klasy. Te grunty i nieużytki są z podatku rolnego przez ustawodawcę zwolnione. Jeden z analizowanych przeze mnie przypadków wykazał, że osoba płacąca w tym roku od 80-arowej działki 480 zł podatku rolnego, w 2003 roku zapłaci tylko 133 zł. Także właściciele gruntów stanowiących gospodarstwa rolne zapłacą mniej. Duża obniżka podatku od nieruchomości czeka też zakłady świadczące usługi medyczne. Oczywiście, korzyści dla pojedynczych podatników będą miały znaczny wpływ na obniżenie dochodów gminy.
15 marca upływa termin wpłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości. Może się zdarzyć tak, że nowa procedura ustalania jego wymiaru potrwa dłużej. Co będzie, gdy spóźnimy się z zapłatą?
- Podatnika obowiązuje termin zapłaty 14 dni od daty doręczenia nakazu płatniczego.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 51 (560)
  • Data wydania: 17.12.02

Kup e-gazetę!