Nie masz konta? Zarejestruj się

Żeby ryby nie brały

26.11.2002 00:00
Sławomir Luboń – prezes zarządu libiąskiego Miejskiego Centrum Medycznego sp. z o.o. oraz Kazimierz Boroń - członek rady nadzorczej RPWiK sp. z o.o. w Chrzanowie, w myśl ustawy potocznie zwanej antykorupcyjną nie mają prawa zasiadać w zarządzie powiatu chrzanowskiego, o ile nie złożą rezygnacji z pełnionych dotychczas funkcji.
Sławomir Luboń – prezes zarządu libiąskiego Miejskiego Centrum Medycznego sp. z o.o. oraz Kazimierz Boroń - członek rady nadzorczej RPWiK sp. z o.o. w Chrzanowie, w myśl ustawy potocznie zwanej antykorupcyjną nie mają prawa zasiadać w zarządzie powiatu chrzanowskiego, o ile nie złożą rezygnacji z pełnionych dotychczas funkcji.
Ustaliliśmy, że nowy starosta chrzanowski Wiktor Cypcar, proponując Lubonia i Boronia na stanowiska nieetatowych członków zarządu powiatu chrzanowskiego nie wiedział, że jest to niezgodne z prawem. Co gorsza, nie mieli tej świadomości również radcy prawni, którzy zapatrzeni w ustawę o samorządzie powiatowym zapomnieli o istnieniu ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. w myśl jej zapisów członkowie zarządu powiatu nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego, a takimi są zarówno Miejskie Centrum Medyczne jak i chrzanowski RPWiK. Dopiero po serii pytań „Przełomu” radca prawny Marek Jeleń sporządził dla starosty opinię prawną, z której jasno wynika, że mając wątpliwości mieliśmy rację.

- Zależy mi, aby wszystko było zgodnie z prawem, a problem został jak najszybciej rozwiązany – stwierdził w poniedziałek starosta Wiktor Cypcar.
Sławomir Luboń poinformował nas, że już 15 listopada, czyli dzień po powołaniu go w skład zarządu powiatu chrzanowskiego złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu MCM sp. zo.o. w Libiążu. Potwierdził to również starosta Wiktor Cypcar, do którego wpłynęło pismo w tej sprawie.
Sławomir Luboń poinformował nas, że nie będzie prezesem zarządu, ale zostanie dyrektorem spółki. Nie jesteśmy i w tym przypadku do końca przekonani czy jest to zgodne z prawem. Ustawa antykorupcyjna wyraźnie mówi, że członek zarządu powiatu nie może być zatrudniony lub wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego, które mogłyby wywołać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność. Powiat wciąż jest organem założycielskim dla dwóch zakładów opieki zdrowotnej: Szpitala Powiatowego i Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie. Zarząd powiatu chrzanowskiego decyduje m.in. o polityce prozdrowotnej. Czy jako członek zarządu powiatu dyrektor MCM w Libiążu, konkurencyjnego dla tych dwóch powiatowych ZOZ-ów, nie mógłby być podejrzewany o stronniczość i interesowność? Dla przejrzystości lepiej byłoby takich sytuacji uniknąć.
Kazimierz Boroń, również nieetatowy członek zarządu powiatu chrzanowskiego, dotychczas nie zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej RPWiK-u. Tę informację potwierdziliśmy w poniedziałek u burmistrza Libiąża Taduesza Arkita. naruszenie ustawy antykorupcyjnej grozi wygaśnięciem mandatu radnego.

Władza powinna mieć czyste ręce. Ustawa antykorupcyjna temu służy. Szkoda, że nie wszyscy w samorządach pamiętają o jej istnieniu. No i gdzie są dobrze opłacani prawnicy?

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 48 (557)
  • Data wydania: 26.11.02

Kup e-gazetę!