Nie masz konta? Zarejestruj się

Nauczyciel też potrafi

12.11.2002 00:00
Swoje obrazy postanowili zaprezentować nie tylko plastycy z wykształcenia. Do galerii Młodzieżowego Domu Kultury trafiły także prace nauczycieli innych przedmiotów.
Swoje obrazy postanowili zaprezentować nie tylko plastycy z wykształcenia. Do galerii Młodzieżowego Domu Kultury trafiły także prace nauczycieli innych przedmiotów.
- W tym roku zgłosiło się najwięcej, bo jedenastu nauczycieli. To dla nich doskonały sposób przekazywania wiedzy o sztuce innym, w tym wypadku osobom odwiedzającym wystawę. Twórczość nauczycielska eksponowana jest rzadko. Prace, które tu zaprezentowaliśmy, są bardzo różnorodne – zarówno tematycznie, jak i pod względem techniki wykonania i wielkości. Słowem, ile obrazów, tyle osobowości – mówi Jacek Celadyn, opiekun grafiki Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini.
Trzecią tego typu ekspozycję – 64 prace autorstwa jedenastu nauczycieli – otwarto 29 października.
- Moja twórczość jest ciepła, radosna. Dzisiejsze spotkanie to okazja pokazania się poza szkołą. Wiadomo, że najprościej pokazać siebie przez ucznia. Wystawianie własnych obrazów to wyzwanie. Dla mnie tym większe, że nie jestem profesjonalną artystką – zdradza Krystyna Dębska pracująca w Szkole Podstawowej w Płokach.
Pierwszy raz w imprezie uczestniczyła Beata Niżnik-Gębalska, instruktor plastyki w MDK i nauczycielka tego przedmiotu w Psarach.
- Maluję pejzaże, wrzosy. Nie miałam oporów, by je pokazać światu. To okazja do skonfrontowania się z pracami innych autorów. Niech uczniowie zobaczą, że ich nauczyciel też coś potrafi! Kiedy uczy się dziecko malować, a potem uwzględnia ono twoje wskazówki, człowiek bardzo się cieszy – przyznaje Beata Niżnik-Gębalska.
W gronie artystów, którzy wystawiali swoje obrazy w MDK, znalazła się Irena Bieniek ze szkoły w Pogorzycach, należąca do chrzanowskiej grupy twórców nieprofesjonalnych.
- Dzięki temu promuję swoją maleńką, wiejską szkółkę. Z wykształcenia nie jestem plastykiem. Posiadam jednak pewne umiejętności, które warto wykorzystać. Na co dzień haftuję, dziergam. A wszystko, co robię, to na ludową nutę. Bo coś mnie przyciąga na wieś... – mówi Irena Bieniek.

* Swoje prace wystawili: Stanisław Apriasz, Bernadeta Banaś, Jolanta Ciejek, Jadwiga Gniewek-Sporysz, Krystyna Dębska, Małgorzata Bogusz, Jadwiga Leśna-Karnas, Barbara Majkowska, Beata Niżnik-Gębalska, Irena Bieniek i Jacek Celadyn.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 46 (555)
  • Data wydania: 12.11.02

Kup e-gazetę!