Nie masz konta? Zarejestruj się

Dobrzy praktycy

05.11.2002 00:00
Uczniowie trzecich klas szkoły zawodowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chrzanowie spotkali się z doradcami zawodowymi z chrzanowskiego urzędu pracy.
Uczniowie trzecich klas szkoły zawodowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chrzanowie spotkali się z doradcami zawodowymi z chrzanowskiego urzędu pracy. Trzecioklasiści poznali podstawy programu „Pierwsza praca” oraz zasady skierowanego specjalnie do niepełnosprawnych programu „Junior’.
- Druga część szkolenia będzie miała charakter praktyczny. Przeprowadzimy warsztaty, na których młodzież nauczy się pisania CV, listów motywacyjnych oraz pozna zasady autoprezentacji – poinformowały prowadzące spotkanie Ewelina Piotrowska i Joanna Wątroba z urzędu pracy.
W tym roku szkolnym mury zawodówki SOS-w ma opuścić 64 absolwentów. Część z nich to osoby mające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. O ile w całym kraju niepełnosprawni absolwenci stanowią grupę osób szczególnie zagrożonych bezrobociem, o tyle wychowawcy z SOS-W przekonują, że ich podopieczni mają mniejsze trudności ze znalezieniem pracy niż absolwenci innych szkół zawodowych.
- Zazwyczaj zostają w miejscach, w których odbywają praktyki. Najpierw cieszą się opinią dobrych praktykantów, potem solidnych pracowników – twierdzi Zbigniew Maciuba, kierownik szkolenia praktycznego w SOS-W.
W stosunkowo dobrej sytuacji są cukiernicy i mechanicy pojazdów samochodowych. W ubiegłym roku szkolnym pracę w zakładach samochodowych Trzebini i Olkusza znalazło trzech absolwentów na dziewięciu, którzy ukończyli kierunek mechaniczny. Zaś pracę w firmach cukierniczych Chrzanowa, Olkusza i Jaworzna rozpoczęło pięć osób. Zdaniem wychowawców jest to dobry wynik.
- Praktykę załatwia szkoła. Nie jest to łatwe, szczególnie na początku. Wśród niektórych pracodawców pokutują pewne stereotypy. Szkoła specjalna kojarzy się im z czymś negatywnym. Potem, gdy zdecydują się na współpracę z nami, zmieniają zdanie. Chwalą naszych uczniów – mówi Z. Maciuba.
O ile cukiernicy i mechanicy stosunkowo często zostają w zakładzie, w którym przyuczali się do zawodu, o tyle uczniom innych kierunków (np. krawcowym) trudniej znaleźć pracę. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy obywają praktyki na terenie SOS-W.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 45 (554)
  • Data wydania: 05.11.02

Kup e-gazetę!