Nie masz konta? Zarejestruj się

Książka prawdy o Górce

08.10.2002 00:00
O sposobie rekultywacji zbiornika pomarglowego w Górce dyskutował w Trzebini zespół roboczy, w skład którego wchodzą przedstawiciele trzebińskiego urzędu, starostwa a także przedstawiciel duńskiej firmy Carl Bro.
O sposobie rekultywacji zbiornika pomarglowego w Górce dyskutował w Trzebini zespół roboczy, w skład którego wchodzą przedstawiciele trzebińskiego urzędu, starostwa a także przedstawiciel duńskiej firmy Carl Bro. Rozmawiano też o finansowej stronie tego przedsięwzięcia (będącego na razie w fazie projektowej).
Spotkanie to było już drugim spotkaniem w przeciągu ostatnich dwóch tygodni. W pierwszym bardziej oficjalnym spotkaniu, które odbyło się pod koniec września, oprócz burmistrza Trzebini i starosty powiatu chrzanowskiego uczestniczyli - Marcin Pawlak - członek zarządu województwa małopolskiego, Krzysztof Bolek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Ryszard Myszka z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Interesuje nas jakie kroki należy poczynić, by tę ciecz w zbiorniku ujarzmić; spowodować, by swobodnie przepływała przez sztolnię do Ropy. Drugi etap będzie polegał na znalezieniu najlepszej technologii utylizacji pozostałych w zbiorniku odpadów – poinformował burmistrz Trzebini Adam Adamczyk.
W fazie badawczej wezmą udział Duńczycy, którzy rekultywację zbiornika pomarglowego w Górce wybrali spośród sześciu innych podobnych zadań z województwa małopolskiego. Duńskie ministerstwo ochrony środowiska przeznaczy na badania 1mln 500 tys. złotych, po 240 tys. przekażą powiatowy i wojewódzki fundusz ochrony środowiska. Udział gminy w opracowaniu projektu ograniczy się do zapłaty VAT-u w wysokości 100 tys. złotych.
Firma Carl Bro przeprowadzi własne badania i odwierty, by poznać skład chemiczny odpadów, przeprowadzi też analizę chemiczną skażonej wody.
- Ma powstać z tego książka prawdy o Górce, którą się otwiera i można z niej wyczytać jak na przykład przystąpić do uzdatniania wody – zobrazował burmistrz Adamczyk.
W tym samym dniu i poświęcone temu samemu tematowi odbyło się też drugie spotkanie. Miało bardziej roboczy charakter. Uczestniczyli w nim pracownicy trzebińskiego urzędu i starostwa powiatowego, specjalista w zakresie hydrogeologii Marek Szuwarzyński i Jerzy Fijał z zakładu mineralogii i geochemii Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Stronę Duńską reprezentował Jesper Albinus, hydrogeolog z duńskiej firmy Carl Bro.
Ustalenia grupy roboczej zostaną przekazane do komitetu sterującego projektem, który podejmie dalsze decyzje dotyczącego kontynuacji projektu.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 41 (550)
  • Data wydania: 08.10.02

Kup e-gazetę!