Nie masz konta? Zarejestruj się

Rzeczpospolita burmistrzów

08.10.2002 00:00
Siedmiu kandydatów na burmistrza w Trzebini, siedmiu w Chrzanowie, siedmiu w Alwerni, czterech w Libiążu, trzech w Babicach – w sumie 28 osób zapragnęło powalczyć o stanowiska burmistrzów i wójta w pięciu gminach powiatu chrzanowskiego. Są wśród nich dwie kobiety (Agata Szuta, Kazimiera Terlecka), trzech członków odwołanego w grudniu zarządu powiatu (Tomasz Kikla, Andrzej Saługa, Krzysztof Wilk), trzech członków obecnego zarządu miasta Trzebini (Adam Adamczyk, Jerzy Idzik, Jerzy Nowak). Jeden z kandydatów był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa (Jan Daczyński).
Siedmiu kandydatów na burmistrza w Trzebini, siedmiu w Chrzanowie, siedmiu w Alwerni, czterech w Libiążu, trzech w Babicach – w sumie 28 osób zapragnęło powalczyć o stanowiska burmistrzów i wójta w pięciu gminach powiatu chrzanowskiego. Są wśród nich dwie kobiety (Agata Szuta, Kazimiera Terlecka), trzech członków odwołanego w grudniu zarządu powiatu (Tomasz Kikla, Andrzej Saługa, Krzysztof Wilk), trzech członków obecnego zarządu miasta Trzebini (Adam Adamczyk, Jerzy Idzik, Jerzy Nowak). Jeden z kandydatów był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa (Jan Daczyński).

Siedmiu kandydatów na burmistrza w Trzebini, siedmiu w Chrzanowie, siedmiu w Alwerni, czterech w Libiążu, trzech w Babicach – w sumie 28 osób zapragnęło sięgnąć po stanowiska burmistrzów i wójta w pięciu gminach powiatu chrzanowskiego. Są wśród nich dwie kobiety, trzech członków odwołanego w grudniu zarządu powiatu, trzech członków obecnego zarządu miasta Trzebini. Jeden z kandydatów był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa.
O powrocie do życia publicznego marzy wielu działaczy partyjnych i byłych dyrektorów.
Tylko obecny burmistrz Chrzanowa Ryszard Zieliński nie ubiega się o ponowny wybór. Jego koledzy z gmin sąsiednich posady chcieliby zachować. Dziesięciu kandydatów to ludzie, którzy do tej pory nie byli bezpośrednio związani z samorządem lokalnym.
Czterech kandydatów wystawiają ugrupowania ze słowem „lewica” w nazwie: dwóch w Trzebini, dwóch w Chrzanowie. To skutek rozbicia tej organizacji partyjnej w obu tych miastach.
Burmistrzów i wójta wybierać będziemy po raz pierwszy w wyborach bezpośrednich. Oznacza to, że nie zrobi już tego w naszym imieniu rada gminy (wybór pośredni), ale my sami wskazując swojego kandydata na karcie do głosowania. Wygra ten, który w danej gminie będzie miał najwięcej zwolenników, ale musi się za nim opowiedzieć minimum połowa głosujących.
Wiele osób uważa, że ze względu na dużą ilość kandydatów, w pierwszej turze wyborów, 27 września, nie uda się wyłonić zwycięzców. Druga tura przewidziana jest na 10 listopada.
Od trzech tygodni „Przełom” prezentuje kandydatów na burmistrzów i wójta w krótkich rozmowach na pięciu stronach gazety. Całą zaś galerię uzupełnianą co tydzień nowymi nazwiskami można znaleźć na naszej stronie internetowej (www.przelom.pl).

Kto kandyduje na burmistrza/wójta?
W Trzebini
Adam Adamczyk (KWW Razem dla Trzebini), Antoni Bielec (KWW Porozumienie Lewicy), Grzegorz Chmiel (Samoobrona RP), Jerzy Idzik (KWW Nasza Trzebinia), Janusz Kawala (KWW Wspólnota Samorządowa Trzebini), Jerzy Nowak (SLD-UP), Franciszek Wołoch (Liga Polskich Rodzin).
W Chrzanowie
Kazimierz Boroń (KWW Porozumienie Lewicy), Andrzej Dańków (Samoobrona RP), Ryszard Kosowski (KWW Wspólna Gmina Trzebinia), Bronisław Piwczyk ((SLD-UP), Stanisław Potocki KWW Obywatelskie Centrum), Andrzej Saługa (Liga Polskich Rodzin), Agata Szuta (Praworządność i Sprawiedliwość).
W Libiążu
Tadeusz Arkit (Nasza Gmina Libiąż 2000 Plus), Stanisław Gut KWW Niezależność), Tomasz Kikla (KWW Porozumienie Mieszkańców Libiąża Żarek i Gromca), Włodzimierz Spitzer (SLD-UP).
W Alwerni
Albin Baran (SLD-UP), Jan Daczyński (KWW OSP-2002), Zbigniew Dębski (KWW Gmina bliżej ludzi), Jan Kałamacki (KWW Gospodarna i Bezpieczna Gmina), Kazimierz Michałek (KWW Alwernia Nasze miasto – nasza gmina), Jan Rychlik (KWW Ruch Samorządowy Gminy Alwernia), Waldemar Siemek (KWW Niezależni).
W Babicach
Wiesław Domin (KWW Samorządna Gmina), Kazimiera Terlecka (SLD-UP), Krzysztof Wilk (KWW Razem)

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 41 (550)
  • Data wydania: 08.10.02

Kup e-gazetę!