Nie masz konta? Zarejestruj się

Trudne pytania, proste odpowiedzi

24.09.2002 00:00
Rozmowa z ginekologiem lek. med. Barbarą Szelc z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Trzebini
tylko unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych. Prezerwatywa jest na drugim miejscu pod względem skuteczności zabezpieczania przed wirusem HIV i innymi chorobami wenerycznymi.
Rozm. (rem)
W jakim wieku dziewczyna powinna po raz pierwszy odwiedzić ginekologa?
- Jeśli dziewczyna rozwija się prawidłowo, nie ma żadnych problemów i nie planuje rozpoczęcia współżycia, to nie ma potrzeby, aby szła do ginekologa. Co innego, jeśli pojawiają się jakieś komplikacje ze zdrowiem. Wtedy nawet małe dziewczynki mogą wymagać wizyty u ginekologa.

Czy nastolatki mogą stosować środki antykoncepcyjne. Jeżeli tak, to jakie?
- Nastolatki powinny przede wszystkim poznać fizjologię narządu płciowego. Stosowne wiadomości mogą otrzymać od ginekologa lub położnej. Jeżeli już znają zasady funkcjonowania swojego organizmu, można im dobrać odpowiednią metodę antykoncepcyjną. Jeżeli rozpoczęły już współżycie płciowe, to nie tylko można, ale nawet trzeba stosować środki antykoncepcyjne. Jednak nie istnieje uniwersalna metoda antykoncepcji, która jest dobra dla wszystkich. Każda dziewczyna wraz ze swoim lekarzem powinna wybrać taki sposób zapobiegania ciąży, jaki jest dla niej najlepszy.

Medycyna określa najniższą granicę wiekową rozpoczęcia współżycia?
- Kodeks Karny uznaje stosunek płciowy z dziewczyną poniżej 15. roku życia za przestępstwo. Nie ma magicznej granicy, od której można rozpocząć wpółżycie. Wszystko zależy od tego, kiedy partnerzy będą dostatecznie dojrzali pod względem biologicznym, psychicznym i społecznym. Jednak na pewno wiek 16 lat to zdecydowanie za wcześnie. Proszę pamiętać o tym, że zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia może u dziewcząt prowadzić do powstania nowotworów.

Podczas pierwszego razu można zajść w ciążę?
- Można, jak najbardziej.

Istnieje możliwość pęknięcia błony dziewiczej podczas używania tamponów?
- Jeśli dziewczyna używa tamponów mini, wówczas nie powinno dojść do pęknięcia błony. Lecz możliwość taka zawsze istnieje, np. podczas stosowania większych tamponów albo przy nieprawidłowościach w budowie błony dziewiczej.

Prezerwatywa zabezpiecza w pełni przed zakażeniem wirusem HIV?
- W 100 procentach przed zakażeniem HIV zabezpiecza tylko unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych. Prezerwatywa jest na drugim miejscu pod względem skuteczności zabezpieczenia przed wirusem HIV i innymi chorobami wenerycznymi.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 39 (547)
  • Data wydania: 24.09.02

Kup e-gazetę!