Nie masz konta? Zarejestruj się

Czy nasze gimnazja są słabe?

24.09.2002 00:00
Aż 450 spośród blisko dwóch tysięcy absolwentów gimnazjów w pięciu gminach wybrało szkoły średnie poza powiatem. Czy nasze są za słabe?
Pierwsi absolwenci gimnazjów opuścili szkoły i
Aż 450 spośród blisko dwóch tysięcy absolwentów gimnazjów w pięciu gminach wybrało szkoły średnie poza powiatem. Czy nasze są za słabe?
Pierwsi absolwenci gimnazjów opuścili szkoły i kontynuują naukę. Nie wszyscy wybrali jednak szkoły średnie w naszym powiecie.
- Ostatnio otrzymałem informację, że ponad 300 spośród 773 absolwentów chrzanowskich gimnazjów nie znalazło się w szkołach średnich naszego powiatu. Z jednej strony świadczy to o rozległości zainteresowań gimnazjalistów, którzy wybrali szkoły w Krzeszowicach, Olkuszu, Oświęcimiu, a nawet Zakopanem, z drugiej jednak powoduje pytanie o to, dlaczego nie zdecydowali się zdawać do szkół na miejscu – stwierdził wiceburmistrz Krzysztof Skrzypek.
Okazuje się, że w powiecie było około 450 takich osób. Gimnazja opuściło bowiem w sumie blisko dwa tysiące uczniów. Do pierwszych klas szkół średnich w powiecie zapisanych jest 1636 uczniów (w tym 88 spoza powiatu).
- W tej chwili trwa analiza. Wystąpiłem do wszystkich gmin o szczegółowe informacje, na podstawie których określimy, jakie szkoły wybrali absolwenci gimnazjów. Już dziś jednak wiadomo, że na przykład bardzo wielu gimnazjalistów z gminy Alwernia poszło do szkół w Krzeszowicach i Krakowie. Na pewno jednak nie można pochopnie wyciągać wniosku, że nasze szkoły średnie nie mają odpowiedniej renomy, dlatego młodzież kontynuuje naukę gdzie indziej – mówi dyrektor wydziału edukacji, kultury i kultury fizycznej starostwa powiatowego Jerzy Fraś.
O poziomie nauczania w gimnazjach trudno coś więcej powiedzieć. Wyniki ubiegłorocznych testów końcowych dla gimnazjalistów nie zostały podane przez dyrektorów do publicznej wiadomości.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 39 (547)
  • Data wydania: 24.09.02

Kup e-gazetę!