Nie masz konta? Zarejestruj się

Dulowa

Zaczyna się ruch w tematycznych wioskach

25.06.2015 14:38 | 0 komentarzy | 3 671 odsłony | Michał Koryczan

W czwartek uczniowie dulowskiej podstawówki przetestowali Szlak zaginionych zawodów, nową atrakcję turystyczną wioski, uczestniczącej w programie "Miejscowości tematyczne".

0
Zaczyna się ruch w tematycznych wioskach
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dulowej rozpoczynają podróż Szlakiem zaginionych zawodów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chodzi w nim o to, aby stworzyć interesujący produkt turystyczny, przyciągnąć do nich ludzi i na tym zarabiać. Na ziemi chrzanowskiej biorą w nim udział Bolęcin, Dulowa i Zagórze.

- Na razie chcemy wypromować te trzy wioski. Być może w przyszłości program zostanie rozszerzony też na inne. Wiele miejscowości z naszego regionu, jak choćby Psary czy Mętków, ma spory potencjał - mówi Grzegorz Pater, asystent kierownika Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo na Jurze".

Każda z wiosek ma przygotowaną ofertę dla turystów, ale stara się systematycznie poszerzać (szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej miejscazcharakterem.pl).
W sobotę zostanie oficjalnie otwarty Szlak zaginionych zawodów w Dulowej. W czwartek przetestowały go dzieci z miejscowej podstawówki. Najmłodsi zaś wzięli udział w queście (grze terenowej) "Zaginiony świat", prowadzeni wskazówkami wiejskiego duszka Dulka.

Na trasie znajduje się dziewięć punktów, gdzie usytuowane zostały kamienie z wyrytymi symbolami związanymi z takimi zawodami jak bartnictwo, zielarstwo czy młynarstwo.

- Przy niektórych kamieniach będą przedstawiane scenki rodzajowe dotyczące zaginionych profesji. Nie zabraknie też atrybutów z nimi związanych. Naprawdę warto przyjść i zobaczyć najurokliwsze zakątki naszej miejscowości - mówi Halina Duda z Dulowej.

Czas przejścia to od trzech do czterech godzin. Początek sobotniej imprezy o godz. 13, przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dulowej. Będzie tam można skosztować lokalnych przysmaków.
Mapy do szlaku oraz questów dostępne są na stronie internetowej www.dulowa.pl. Tam można je pobrać i następnie wydrukować.

Zagórze imprezę promocyjną organizuje w sobotę, 4 lipca. Na terenie ośrodka sportowego odbędzie się m.in. plener rzeźbiarski i pokazy walk rycerskich. Chętni będą mogli wziąć udział w grze terenowej z żywymi boginkami.

Z kolei każdy kto zawita w niedzielę, 19 lipca, do Bolęcina będzie mógł m.in. obejrzeć kolekcję skał i minerałów, wystawę poświęconą tworzeniu wioski tematycznej, wziąć udział w jednej z gier terenowych, warsztatach edukacyjnych i plastycznych, quizie lub zobaczyć słynną skałkę triasową.