Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Czekają na całą prawdę o tragedii smoleńskiej

10.04.2018 19:59 | 14 komentarzy | 6 837 odsłon | Marek Oratowski

We wtorkowe popołudnie, w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, pod tablicami w chrzanowskim parku delegacje złożyły kwiaty i znicze. Na uroczystość przyszło około 120 osób.

14
Czekają na całą prawdę o tragedii smoleńskiej
Pod tablicami uczestnicy rocznicowych obchodów złożyli kwiaty i znicze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najpierw w kościele Matki Bożej Różańcowej wszyscy uczestniczyli we mszy świętej. Potem przeszli do parku pod tablice postawione ku czci zamordowanych w Katyniu i tych, którzy zginęli w Smoleńsku. Chrzanowska tablica upamiętniająca tragedię narodową sprzed ośmiu lat stanęła jako pierwsza w Polsce. Ponieważ systematycznie była niszczona przez wandali, od niedawna jest objęta miejskim monitoringiem. Zebrani odśpiewali hymn narodowy, Rotę i pomodlili się za zmarłych.

- Zanim stanęły pomniki z kamienia, musieliśmy nosić je w sercu. (...) Mamy obowiązek szukać i wyjawiać prawdę o tamtej tragedii. Jesteśmy to winni ofiarom i Polsce - podkreśliła Janina Trzaska, która przeczytała rocznicowy apel Klubów Gazety Polskiej.

Jolanta Szynowska, siostra dowódcy Marynarki Wojennej admirała Andrzeja Karwety, mówiła o patriotyzmie i zasługach swojego brata, jednej z 96 ofiar katastrofy. A także o ogromie osobistej tragedii, którą przeżyła.

- Nie będziemy już obchodzić miesięcznic, ale dalej zamierzamy przychodzić tutaj w kolejne rocznice katastrofy. Długo czekaliśmy na prawdę o Katyniu. Jeszcze trochę musimy poczekać na tę o Smoleńsku. Liczę, że poznamy ją do końca - powiedział wicestarosta Krzysztof Kasperek z PiS-u. Podziękował samorządowcom (przy tablicach stanął burmistrz Ryszard Kosowski i jego zastępczyni Jolanta Piecuch), dyrekcji muzeum, członkom chrzanowskiego Klubu Gazety Polskiej oraz uświetniającemu uroczystości zespołowi "Nasz Tata".

Wcześniej, bo z samego rana w godzinę tragedii, wieńce i znicze złożyli w tym miejscu przedstawiciele gminy, powiatu i lokalnych instytucji.