Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Pogoda przegoniła gości weselnych z Rynku

02.09.2017 18:00 | 0 komentarzy | 4 490 odsłony | Grażyna Kaim

Po raz pierwszy akcja Narodowego Czytania w Chrzanowie nie odbyła się na Rynku, lecz w bibliotece. To z powodu niepewnej, pochmurnej pogody. Impreza udała się jednak nie gorzej niż w poprzednich latach. Było patriotycznie i wzniośle, radośnie i zabawnie. Jak w „Weselu" Wyspiańskiego.

0
Pogoda przegoniła gości weselnych z Rynku
Kolorowy korowód zmierza do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie po młodą parę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To ta lektura wygrała w tym roku w internetowym głosowaniu. Poza „Weselem" - czytanym w całej Polsce 2 września - internauci mieli do wyboru: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego i poemat „Beniowski" Juliusza Słowackiego.

Mimo mocno zachmurzonego nieba nad Chrzanowem, organizatorzy zaryzykowali krótki fregment imprezy w plenerze. Był nim przemarsz barwnego korowodu z biblioteki do kościoła Matki Bożej Różańcowej po młodą parę. Następnie wszyscy wrócili do biblioteki, gdzie odbyła się literacka biesiada.

Tradycyjnie do wspólnego czytania włączyli się samorządowcy, szefowie i pracownicy instytucji i lokalnych organizacji oraz wierni czytelnicy biblioteki.

Nie po raz pierwszy mocno w organizację przedsięwzięcia zaangażowali się nauczyciele, uczniowie i absolwenci I LO w Chrzanowie. To z tej placówki wywodzili się m.in. Pani Młoda (absolwentka Michalina Bałys) czy Pan Młody (uczeń Jakub Idziniak). Na uwagę zasługuje też między innymi postać Jaśka, charyzmatycznie zagrana przez Bartosza Talowskiego.

Głównymi organizatorkami sobotniego happeningu były: Olga Nowicka i Ewelina Deluga z chrzanowskiej biblioteki oraz Olga Piotrowska z I LO w Chrzanowie.

Poza Chrzanowem akcję Narodowego Czytania „Wesela" zaplanowano również w Trzebini, Libiążu, Chełmku i Krzeszowicach.