Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ukazał się nowy numer "Przełomu"

09.09.2008 18:36 | 6 komentarzy | 2 579 odsłony | red
Ukazał się nowy numer "Przełomu" a w nim m.in.:
6
Ukazał się nowy numer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mają dość sąsiedztwa kopalni
Mieszkańcy Kolonii Leśnej w Chrzanowie twierdzą, że kopalnia Żelatowa odpala znacznie silniejsze ładunki, niż przewiduje to metryka strzałowa. Ich zdaniem, drgania powodują pęknięcia i zarysowania tynków na ścianach. Dłużej bezczynnie nie zamierzają się temu przyglądać.

ALWERNIA
Łaska pańska na pstrym koniu
Będąc od roku sołtysem Poręby Żegoty, dopiero teraz widzę ogrom zaniedbań w gminie Alwernia. To stajnia Augiasza. Ktoś, kto się podejmie jej wyczyszczenia, musi być bardzo odporny na stresy. Wcześniej nie dostrzegałem chociażby różnych układów – mówi Marek Klatka.

BABICE
Radni wyszkolą się w Ustroniu
Gdyby warsztaty odbywały się w urzędzie, chętnie wziąłbym w nich udział. W końcu, nauki nigdy za wiele – mówi radny Zygmunt Ziajka. Do Ustronia nie pojedzie. - Po co dodatkowo obciążać gminę? Czy nie można się obyć bez towarzyskich wypadów? - pyta sam siebie.

CHRZANÓW
Cmentarz przy ul. Borowcowej jednak powstanie?
Chrzanowscy radni przed końcem roku mają zatwierdzić plan zagospodarowania terenu pod planowaną budowę cmentarza na Borowcu. Czy to pozwoli rozpocząć prace?

W rękach unijnych ekspertów
Bez programu rewitalizacji bylibyśmy bez szans w staraniach o dofinansowanie z UE – mówi Urszula Palka, wiceburmistrz Chrzanowa.

KRZESZOWICE
Jak przekształcić balneologię
Gmina powinna przejąć wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu – uważa Czesław Bartl, burmistrz Krzeszowic.
- To kuriozalny pomysł – komentuje Katarzyna Siata, dyrektorka balneologii.

Dziki problem
Nie pomogło grodzenie działek ani puszczanie nocą muzyki. Watahy dzików spustoszyły pola w podkrzeszowickich wsiach. Trwa szacowanie szkód.

LIBIĄŻ
Opieszali listonosze, nierzetelna obsługa
Listonosze roznoszą pocztę co trzeci dzień, a faktury docierają po terminie płatności. Ze skrzynek wystają przesyłki, a w okienku panie obsługują klienta pół godziny. Radni przedstawili naczelniczce libiąskiej poczty, Jolancie Wałędze długą listę skarg i zażaleń.

Dinozaury szansą dla powiatu
W listopadzie gmina ogłosi przetarg na sprzedaż 15 ha działek przy u. Stawowej i Czecha (wraz z budynkiem po byłej restauracji). Jeśli wygra go inwestor z Rogowa, na wiosnę powstanie tam park jurajski. Rzeczoznawca wycenia teren.

Nie z winy transformatora
Dlaczego na ulicach: Kopernika, Oświęcimskiej, Armii Krajowej, Wrzosowej w Libiążu, prąd wyłączają kilka razy w miesiącu? – odpowiada Zbigniew Rokita, kierownik zarządzania siecią dystrybucji Siersza w Zakładzie Energetycznym Enion S.A. w Będzinie.

TRZEBINIA
Mieszkańcy kanalizowanych ulic tracą cierpliwość
Niech budują, ale nie kosztem naszego zdrowia. Żwir, którym wysypano drogę, tak pyli, że oddychać się nie da – Wiktoria Witkowska z ul. 1 Maja w Trzebini ma dość życia w sąsiedztwie pylącej drogi.

Proekologiczna gmina
O podejmowanych przez gminę Trzebinia działaniach na rzecz ochrony środowiska mówi Aleksandra Sobecka z wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta w Trzebini.

SENIOR
Piersi zamiast golonki
Duży brzuszek przeszkadza ci w codziennych zajęciach? Dodatkowe kilogramy utrudniają poruszanie się? Najwyższy czas zamienić tłusty boczek, smalec i czekoladę na warzywa, owoce i pełnoziarniste pieczywo - radzi Maria Kłeczek, dietetyczka w chrzanowskim szpitalu.

Religioznawstwo zamiast psychologii
Po wakacyjnej przerwie, naukę na drugim roku w trzebińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, kontynuuje siedemdziesięciu czterech seniorów. Dlaczego na pierwszy rok przyjęto tylko czterdziestu czterech? – wyjaśnia Anna Dobrowolska, prezes stowarzyszenia.

Krzepkie babki
Gospodynie z Żarek gwiazdą dożynek gminnych w Libiążu. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich obchodziły jubileusz 60-lecia.

Abolicja dla górników tylko do końca września
Pracownicy Zakładu Górniczego Janina w Libiążu, którzy wyłudzili pieniądze z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, jeśli je oddadzą, nie poniosą żadnych konsekwencji – zapowiada Tadeusz Bożek, wiceprezes zarządu Południowego Koncernu Węglowego SA.

Hydranty były sprawne
O szczegółach akcji gaszenia pożaru pawilonu przy ul. Wyszyńskiego w Chrzanowie mówi st. Kpt. Piotr Filipek, dowódca JRG KP PSP w Chrzanowie.

Jak obchodzono dożynki w Chrzanowie, Libiążu i Krzeszowicach?
Choć rolników ubywa, tradycja organizacji święta plonów nie zanika.

Co przyniósł bocian?
Dzieci urodzone w chrzanowskim Szpitalu Powiatowym.

Spojrzenia na sztukę
Na ile sposobów można odbierać dzieło sztuki? Na tyle, ile osób je ocenia. I Festiwal Osób Niepełnosprawnych „Domek Artystów Wszelakich” zbliżał do sztuki ludzi zdrowych i niepełnosprawnych.

Stary silnik w ludowej atmosferze
Lokali malarze, pszczelarze i rzeźbiarze, garncarz i kowal - wystawili swoje wyroby. Ludowe zespoły ze Śląska wystąpiły na scenie. Pośrodku, w zagrodzie, bohater XI Folklorystycznego Spotkania nad Przemszą, silnik z lat 30-tych napędzający młockarnię, wypełnił swoim warkotem przestrzeń parku w Chełmku.

Jak na biesiadzie
W czwartek, w ogródku letniej czytelni chrzanowskiej biblioteki zrobiło się biesiadnie. Po pierwsze za sprawą „Uczty” Platona. Po drugie przez kiełbaski z grilla. Po trzecie poprzez dyskusję zgromadzonych osób.

Zabytki i wyraz wiary
„Przydrożne kapliczki, krzyże i figury. Gromiec, Libiąż, Żarki” to tytuł nowej publikacji autorstwa Zbigniewa Mazura, dyrektora Muzeum w Chrzanowie oraz Stanisława Pudykiewicza, pasjonata lokalnej historii.

Inwazja dzików
Wstałem rano, wyjrzałem przez okno i nie mogłem uwierzyć. Ogród wyglądał, jakby przeorał go traktor – opowiada Jan Sojka z Płazy.

Babcia nie zastąpi mamy
Rozmowa z Mariolą Matecką, dyrektorką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chrzanowie o problemie eurosieroctwa.

Jeszcze bez zwolnień
Jeśli nauczyciele nie przechodzą na emeryturę lub nie ma zwolnień w szkołach, to nie ma większych szans na tworzenie nowych etatów – mówi Alicja Milczarek, dyrektorka LO w Krzeszowicach.

Trzystu poza powiatem
Rekrutacja elektroniczna do szkół ponadgimnazjalnych zakończona. Ponad 1250 absolwentów gimnazjów wybrało licea, technika i zawodówki z powiatu chrzanowskiego. Nie we wszystkich szkołach nabór okazał się zgodny z oczekiwaniami.