Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Pięć odwołań w sprawie majątku Potockich w Krzeszowicach

28.10.2008 13:56 | 4 komentarze | 12 987 odsłon | red
Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło pięć odwołań od decyzji wojewody małopolskiego dotyczącej zwrotu majątku Potockich w Krzeszowicach. Odwołania te trafią teraz, wraz ze stanowiskiem wojewody, do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
4
Pięć odwołań w sprawie majątku Potockich w Krzeszowicach
Pałac Potockich w Krzeszowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło pięć odwołań od decyzji wojewody małopolskiego dotyczącej zwrotu majątku Potockich w Krzeszowicach. Odwołania te trafią teraz, wraz ze stanowiskiem wojewody, do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pod koniec września wojewoda małopolski Jerzy Miller wydał decyzję stwierdzającą, że krzeszowicki majątek Potockich nie powinien podlegać dekretowi o reformie rolnej z roku 1944. To dla spadkobierców właścicieli pierwszy krok do odzyskania ponad 33 hektarów zajętych m.in. przez pałac wraz z parkiem i uzdrowisko w Krzeszowicach oraz ruiny zamku w Rudnie.

- Odwołania złożyli: gmina Krzeszowice, Zarząd Województwa Małopolskiego, Powiat Krakowski oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Nadleśnictwo Krzeszowice. Odwołanie złożył również jeden ze spadkobierców Potockich, podnosząc jednak nie kwestie merytoryczne, lecz prosząc ministra o uzupełnienie spraw formalnych - poinformowała we wtorek Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Minister, po rozpatrzeniu odwołań i zapoznaniu się ze stanowiskiem wojewody, może utrzymać decyzję w mocy lub skierować ją do ponownego rozpatrzenia.

Krzeszowicki majątek Potockich przeszedł na rzecz skarbu państwa w roku 1945 na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z roku 1944 o przeprowadzeniu reformy rolnej. Zgodnie z tym przepisem na rzecz państwa przechodziły wszystkie tzw. nieruchomości ziemskie przekraczające 50 ha użytków rolnych bądź 100 ha powierzchni całkowitej.

Potoccy o odzyskanie majątku starają się od roku 2001, argumentując, że zasadnicza część nieruchomości (z wyjątkiem folwarku) nie powinna podlegać reformie rolnej, ponieważ nigdy nie prowadzono tam działalności rolnej. Do Potockich należały m.in.: 

 pałac z roku 1850 z rozległym parkiem - w czasie II wojny światowej letnia rezydencja generała Franka, obecnie jest nieużytkowany 
 zabudowania w części pałacowo-parkowej, w których obecnie znajduje się siedziba Urzędu Miasta i Gminy Krzeszowice, Urząd Stanu Cywilnego, siedziba starostwa powiatowego 
 uzdrowisko, w tym budynek zdrojowy „Zofia” (w którym obecnie mieści się Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu) oraz pałac Vauxhall, mieszczący dziś Krzeszowicki Ośrodek Kultury. 
 ruiny zamku Tenczyn w Rudnie.

W roku 2004 wojewoda małopolski stwierdził, że majątek podlega jednak dekretowi PKWN. Byli właściciele odwołali się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który uchylił decyzję i przekazał sprawę wojewodzie do ponownego rozpatrzenia.
(zew)

Fot. Piotr Tarczyński