Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Czy w Trzebini powstanie magazyn odpadów niebezpiecznych?

17.11.2008 15:15 | 6 komentarzy | 12 992 odsłon | red
Krakowska firma Pol-Chem chce utworzyć na terenie byłych Zakładów Metalurgicznych w Trzebini magazyn materiałów niebezpiecznych. Jeśli dopełni formalności, będzie mogła to zrobić, bo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na prowadzenie takiej działalności w centrum miasta.
6
Czy w Trzebini powstanie magazyn odpadów niebezpiecznych?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na uruchomienie magazynu odpadów niebezpiecznych na terenie dawnej huty w Trzebini
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krakowska firma Pol-Chem chce utworzyć na terenie byłych Zakładów Metalurgicznych w Trzebini magazyn materiałów niebezpiecznych. Jeśli dopełni formalności, będzie mogła to zrobić, bo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na prowadzenie takiej działalności w centrum miasta.

Pol-Chem zamierza magazynować w beczkach, workach czy pojemnikach typu mauzer około 100 ton odpadów miesięcznie. Następnie mają być one przekazywane dalej firmom, zajmującym się odzyskiem lub unieszkodliwianiem. Firma wystąpiła już do gminy o wydanie decyzji środowiskowej.

- Nie możemy dopuścić, by ktoś magazynował w samym centrum miasta niebezpieczne odpady. Nie róbmy z gminy śmietniska – przeciwko przedsięwzięciu jest radny Benedykt Jagiełło z gminnej komisji ochrony środowiska. Ma poparcie pozostałych członków komisji.

Sprzeciw radnych na niewiele się zda. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który ci sami radni zatwierdzili, zezwala na prowadzenie takiej działalności na terenie dawnej huty.

Decyzją powiatowego wydziału ochrony środowiska i chrzanowskiego sanepidu firma Pol-Chem ma teraz przygotować raport o oddziaływaniu na środowisko. Jeśli dokument wykaże, że działalność firmy nie będzie oddziaływała poza granice jej działki, wówczas gmina będzie musiała wydać decyzję środowiskową.

- Jedynym rozwiązaniem jest więc zmiana planu. Będziemy się tym zajmować na najbliższej komisji rozwoju. Liczymy, że zdążymy i taki magazyn w centrum miasta nie powstanie – mówi przewodniczący komisji rozwoju w Trzebini Waldemar Wszołek.
(AJ)