Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego - internowani za „Solidarność”

12.12.2008 18:48 | 6 komentarzy | 6 533 odsłon | red
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku do domów ponad dwudziestu lokalnych liderów „Solidarności” załomotali esbecy i milicjanci. Aresztowani związkowcy zostali internowani.
6
Rocznica wprowadzenia stanu wojennego - internowani za „Solidarność”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku do domów ponad dwudziestu lokalnych liderów „Solidarności” załomotali esbecy i milicjanci. Aresztowani związkowcy zostali internowani.

 

 

STAN WOJENNY W POLSCE 1981-1983

 

- Piętnaście minut przed północą do domu zapukało dwóch mężczyzn po cywilnemu. Gdy weszli, w korytarzu pojawili się za nimi milicjanci uzbrojeni w broń krótką. Powiedzieli mi, że na podstawie dekretu o stanie wojennym zostanę internowany i mam się szybko ubierać. Widząc co się dzieje, mój 17-letni syn Paweł zaczął się do nich stawiać, ale został odepchnięty. Zawieziono mnie na komisariat do Trzebini. Tam zwożono działaczy „S” z miejscowych zakładów. Po rutynowym przesłuchaniu zapakowano nas do dużego samochodu, który ruszył w niewiadomym kierunku – opowiada Waldemar Słomski. Przewodniczący „S” w KWK Siersza podobnie jak wielu jego kolegów trafił ostatecznie do więzienia w Strzelcach Opolskich.

Po rozprowadzającego nielegalną prasę Mariana Krawackiego z Luszowic milicjanci przyszli, gdy oglądał dziennik. Przeszukali mieszkanie. Zabrali ulotki i powielacz. Gdy po stu dniach internowania wrócił do pracy, wręczono mu zwolnienie.

Do drzwi Stefana Pietraszowa, członka prezydium komisji z zakładowej „S” w Fabloku, bezpieka zapukała o północy. Szybko zabrali go z mieszkania. Dopiero kilka godzin później, na komendzie MO w Mysłowicach dowiedział się z przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego, że wprowadzono stan wojenny. Na wolność wyszedł 6 stycznia.
(MOR)

Internowani z powiatu chrzanowskiego: Ryszard Wyrobiec (Babice), Józef Chwał, Leszek Fortuna, Tadeusz Golik, Jan Jarczyk, Julian Karwala, Czesław Kołodziejczyk, Marian Krawacki, Andrzej Lewiński, Eugeniusz Majewski, Roman Mazur, Ryszard Niedziela, Roman Nowak, Stefan Pietraszow, Franciszek Soboń, Kazimierz Szalonka (wszyscy Chrzanów), Stanisław Deja, Józef Kucia, Czesław Rybak, Andrzej Skubera, Wiesław Zaborowski (wszyscy Libiąż), Tadeusz Cupiał, Andrzej Dudek, Józef Leszczyński, Józef Patyna, Waldemar Słomski (wszyscy Trzebinia)
(Lista wg. „Solidarność Ziemi Chrzanowskiej”, Muzeum w Chrzanowie, 2005)