Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Przemytnicy z Czech zostali oskarżeni

08.04.2009 15:53 | 0 komentarzy | 3 933 odsłony | red
Dwóch Czechów, zatrzymanych w zeszłym roku w Trzebini z przemycanymi papierosami, stanie przed polskim sądem. Prokuratura oskarżyła ich również o próbę przekupienia policjantów.
0
Przemytnicy z Czech zostali oskarżeni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dwóch Czechów, zatrzymanych w zeszłym roku w Trzebini z przemycanymi papierosami, stanie przed polskim sądem. Prokuratura oskarżyła ich również o próbę przekupienia policjantów.

„Bohaterami” tej przestępczej historii są: 39-letni Robert H. i 38-letni Leon Ć. Nocą, 20 listopada, nasi sąsiedzi zza południowej granicy podróżowali dwoma samochodami. Robert kierował skodą octavią. Eskortował go Leon, jadący volkswagenem golfem.

Panowie mieli pecha. Zaczęło się od Roberta H., którego około godz. 0.30 policjanci zatrzymali do kontroli na ul. Kościuszki w Trzebini. Zauważyli, że Czech przewozi spore ilości papierosów marki L&M, Marlboro i Classic z banderolami ukraińskimi. Wszystkie bez polskich znaków akcyzy, czyli przemycane.

Gdy trwała kontrola auta Roberta H., obok zaparkował volkswagen golf. Wysiadł z niego drugi Czech – wspomniany Leon Ć., i bez żadnych ceregieli chciał dać policjantom 1.500 zł łapówki. Mundurowi odmówili. Przez kilka minut trwała „próba sił”. Zdesperowani obcokrajowcy powiedzieli w końcu stróżom prawa, żeby sobie wzięli cały towar, a ich puścili wolno. Nic z tego. Nasi policjanci zachowali się wzorowo. Zatrzymali czeskich przemytników i jednocześnie łapówkarzy.

- Oskarżyliśmy obu mężczyzn o próbę przekupienia funkcjonariuszy, za co grozi do 10 lat więzienia. Przemyt papierosów wyłączyliśmy do odrębnego postępowania – informuje Zbigniew Uroda, chrzanowski prokurator rejonowy.
Łukasz Dulowski

*****
Zgodnie z artykułem 65. kodeksu karnego skarbowego za przemyt grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych lub do 3 lat więzienia albo obie kary.
Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej minimalnego wynagrodzenia (1.276 zł), ani przekraczać jego czterystukrotności. Gdyby sąd orzekł na przykład 100 stawek o najniższej wartości to wychodzi kwota 42,5 tys. zł (425 zł x 100).