Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Gimnazjaliści piszą egzamin

22.04.2009 17:51 | 9 komentarzy | 4 996 odsłony | red
Od części humanistycznej rozpoczęli w środę egzamin końcowy uczniowie trzecich klas gimnazjów. Wśród nich młodzież z chrzanowskiej „dwójki”.
9
Gimnazjaliści piszą egzamin
Ponad stu trzecioklasistów z Gimnazjum nr 2 w Chrzanowie pisało we wtorek część humanistyczną egzaminu końcowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od części humanistycznej rozpoczęli w środę egzamin końcowy uczniowie trzecich klas gimnazjów. Wśród nich młodzież z chrzanowskiej „dwójki”.

Pierwszy, z trzyczęściowego egzaminu, zwanego „mała maturą” młodzież ma już za sobą. W środę trzecioklasiści od godziny 9 do 11 zmagali się z testem humanistycznym. Osoby z dysfunkcjami (np. dysleksja) pisały godzinę dłużej.

- Trochę się stresuję. To normalne. Lektury przeczytałam, materiał powtórzyłam, wiec nie powinno być źle – mówiła Aleksandra Bocian z klasy 3 a.

Po blisko 90 minutach, z sali zaczęły wychodzić pierwsze osoby.
- Test nie był trudny. Czasu było, aż za dużo. W przypadku pytań zamkniętych nie musiałem nawet „strzelać”, bo odpowiedzi nasuwały się same po przeczytaniu tekstów źródłowych – zdradził Patryk Migas trzecioklasista z PG nr 2 w Chrzanowie.

W roku poprzednim gimnazjaliści musieli napisać między innymi wypracowanie, w oparciu o konkretne lektury. W niektórych szkołach było problemem, gdyż nie omówiono ich przed egzaminem. Tym razem takich niespodzianek nie było.

- W rozprawce należało na podstawie znanych bohaterów literackich lub tez historycznych, uzasadnić, że podróż niejedno ma imię. Wybór był dowolny. Ja wykorzystałem lektury „Latarnik” i „Robinson Crusoe” - powiedział Paweł Karwacki, kolega Patryka.

W czwartek trzecioklasiści zmierzą się z częścią matematyczno-przyrodniczą, a w piątek po raz pierwszy z językiem obcym.
- Najtrudniejszy będzie test czwartkowy. Mam nadzieję, że nie będzie zbyt dużo pytań z fizyki. Gdybym napisał go na 35 z 50 możliwych punktów, byłbym zadowolony. Angielskiego raczej się nie boję – zaznaczył Wojciech Czerniawski z chrzanowskiego PG nr 2.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Jeśli uczeń przystąpi do niego i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie trzeciej klasy, to i tak ukończy gimnazjum.

Wyniki „małej matury” młodzi ludzie poznają w czerwcu. Co ważne będą brane pod uwagę przy rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej.
(MK)