Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Najciekawsze eksponaty obejrzymy w wirtualnym muzeum

05.03.2010 07:58 | 0 komentarzy | 5 257 odsłon | red
Muzeum w Chrzanowie oraz Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec wraz z innymi 34 placówkami wezmą udział w projekcie „Wirtualne Muzea Małopolski”. W czwartek marszałek Marek Nawara podpisał porozumienie z przedstawicielami tych jednostek.
0
Najciekawsze eksponaty obejrzymy w wirtualnym muzeum
Być może już niedługo najciekawsze eksponaty z zamku Lipowiec będzie można oglądać w formie modeli trójwymiarowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Muzeum w Chrzanowie oraz Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec wezmą udział w projekcie „Wirtualne Muzea Małopolski”. W czwartek marszałek Marek Nawara podpisał porozumienie z przedstawicielami tych jednostek.

Celem jest stworzenie systemu wirtualnych placówek, w których, w formie modeli trójwymiarowych, można będzie zobaczyć najciekawsze eksponaty muzealne zgromadzone w Małopolsce. Obok Wygiełzowa i Chrzanowa w projekcie wezmą udział m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich czy Muzeum Tatrzańskie.

- Jeśli uda się zrealizować założenia, może to być bardzo dobra promocja. Aby cokolwiek oceniać, musimy poczekać aż projekt stanie się ciałem – uważa Marek Szymaszkiewicz z Muzeum w Chrzanowie. - Chcielibyśmy pochwalić się tym, co mamy najcenniejsze. Sporządziliśmy listę kilkudziesięciu takich obiektów. Znalazła się na niej, między innymi, średniowieczna rzeźba św. Stanisława.

Projekt zrealizuje Małopolski Instytut Kultury. Na utworzenie pracowni oraz digitalizację obiektów potrzeba dwóch lat. Muzea nie poniosą żadnych kosztów. Jedynie udostępnią nieodpłatnie obiekty ze swoich kolekcji.

Na „Wirtualne Muzea Małopolski” zarezerwowano ok. 13 mln złotych, z czego 85 procent to pieniądze unijne. Resztę dołoży województwo.
(MK)