Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

BOLĘCIN. Co zostało po jednostce wojskowej (ZDJĘCIA)

28.03.2014 13:54 | 3 komentarze | 16 198 odsłon | red
Obiekty przy ulicy Trzebińskiej, należące do Skarbu Państwa, mają być w tym roku wystawione na sprzedaż. Wyprowadził się Monar, jak i działające tutaj firmy, za wyjątkiem stacji LPG. Zobaczcie, jak wyglądają dzisiaj.
3
BOLĘCIN. Co zostało po jednostce wojskowej (ZDJĘCIA)
Wieża remizy w dawnej jednostce wojskowej w Bolęcinie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obiekty przy ulicy Trzebińskiej, należące do Skarbu Państwa, mają być w tym roku wystawione na sprzedaż. Wyprowadził się Monar, jak i działające tutaj firmy, za wyjątkiem stacji LPG. Zobaczcie, jak wyglądają dzisiaj.

Nieruchomością o powierzchni około dwóch hektarów zarządza starosta. W powiatowym wydziale architektury udało się zdobyć następujące informacje.
Kompleks przy ul. Trzebińskiej składa się m.in. z budynku administracyjno-biurowego (1.246 mkw), podziemnego magazynu żywności (150 mkw.), izby chorych (150 mkw.), garażu z pięcioma stanowiskami (152 mkw.), sześciu magazynów naziemnych (304 mkw.), stacji paliw (13 mkw.), hydroforni (42 mkw.), remizy (187 mkw.), warsztatów (402 mkw.) i dyżurki (33 mkw.).

Jednostka powstała jako skład MPS (materiały pędne i smary). Zbiorniki znajdowały się w oddalonym o około kilometr lesie, w rejonie dzisiejszej ul. Wojskowej. Obecnie działa tam strzelnica i ta część dawnej jednostki nie jest planowana do sprzedaży.

Wróćmy jednak do koszar przy ul. Trzebińskiej. W latach 1974-1975 służył tutaj m.in. Franciszek Barnaś, obecny sołtys Bolęcina.

- Wtedy było około 120 żołnierzy. Zajmowałem się szkoleniami: przygotowywałem do przysięgi, do musztry, uczyłem maszerować i śpiewać – mówi Barnaś.

Do końca w jednostce wojskowej służył jako żołnierz zawodowy w stopniu starszego sierżanta sztabowego Stanisław Chruszcz z Chrzanowa.

- Jednostka powstała w 1961 roku, natomiast przestała istnieć 31 grudnia 1996 roku. Doskonale pamiętam, ponieważ od 1 stycznia przechodziłem na emeryturę – wyjaśnia.

Zdjęcia poszczególnych obiektów, zamieszczone w galerii, udało się opisać m.in. dzięki pomocy Franciszka Barnasia i Stanisława Chruszcza.
Łukasz Dulowski


ZOBACZ ZDJĘCIA - Co zostało po jednostce wojskowej przy ul. Trzebińskiej w Bolęcinie