Nie masz konta? Zarejestruj się

Dubie

Rózin - domki na wodzie, pstrągi i historia

09.07.2024 17:00 | 0 komentarzy | 2 461 odsłony | Ewa Solak

Z ARCHIWUM TYGODNIKA „PRZEŁOM". Uznana za najstarszą w Europie Środkowej pstrągarnia w Dubiu inwestuje w gospodarstwo rybackie. Wkrótce turyści będą mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury wkomponowanej w zabytkowe miejsce.

0
Rózin - domki na wodzie, pstrągi i historia
Staw w Rózinie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pstrągarnia Rózin reaktywowała działalność w 2021 r.

Sezonowo także karpie

Przepiękne miejsce w gminie Krzeszowice zaczęło tętnić życiem, gdy kilka lat temu przejął je nowy właściciel, Jacek Kaczor, przedsiębiorca z Krakowa. Razem z żoną włożył w nie sporo serca. Obok wpisanego na listę zabytków budynku gospodarczego powstała restauracja. Niedaleko stanęła również sauna, a także nowy budynek, gdzie prowadzona jest przeróbka ryb.

Oczyszczenie terenu, zabezpieczenie i wtłoczenie w gospodarstwo nowego życia zajęło prawie rok. Do tej pory cały czas coś się tam dzieje.

- W stawach hodujemy tylko pstrągi, ale w sprzedaży są także inne ryby: amury, tołpygi czy sezonowo także karpie - wylicza Jacek Kaczor.

Pozostałe ryby sprowadza z zaprzyjaźnionego gospodarstwa w Toporowie. Wie jednak, że najbardziej lubianą rybą są tutaj pstrągi.

- Stawy zasilane są przez okoliczne źródła z krystalicznie czystą wodą. To ona ma duży wpływ na smak ryb - zaznacza.

Obserwować życie w stawie

Przy pstrągarni działa restauracja, są też drewniane domki do wynajęcia. Właściciel od lat planował zadbać także o zabytkowy budynek pstrągarni, zwany przez jednych domkiem myśliwskim, a przez innych domkiem szwajcarskim. Zamierza tam stworzyć salę audiowizualną ze stanowiskami edukacyjnymi. Stawia również elementy małej infrastruktury tworząc w pobliżu ścieżkę edukacyjną.

- Wkrótce uruchomimy salę konferencyjno-audiowizualną. Może służyć do spotkań grup szkolnych w ramach warsztatów i szkoleń na temat ekosystemu stawów i Doliny Racławki, a także wszelkim innym wydarzeniom - opowiada Jacek Kaczor.

Powstać też mają domki na wodzie. Dzięki transmitowaniu obrazu z kamer umieszczonych w stawach, poza wypoczynkiem można w nich będzie obserwować życie pod wodą.

Inwestycje realizowane są dzięki programowi Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Norway Grants. Wartość projektu: 3,2 mln zł, dofinansowanie 1,5 mln zł.

____________________________________

Pstrągarnia w Dubiu powstała w 1850 r. Na zlecenie rodziny Potockich założył ją dr Jan Radziwoński. Nazwana została Rózin, od imienia Róży - wnuczki hrabiego Potockiego.

Położona w Dolinie Szklarki i Racławki była własnością Skarbu Państwa, dzierżawioną przez krakowskie Przedsiębiorstwo Produkcji i Hodowli Ryb Słodkowodnych od Agencji Nieruchomości Rolnych. Umowa z dzierżawcą została rozwiązana na początku 2012 r. Wtedy po raz pierwszy pstrągarnię próbowano sprzedać. Udało się to zrobić dopiero w 2015 r. Od 2020 r. właścicielem jest Jacek Kaczor.