Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ksiądz Rapacz - błogosławionym. Uroczystości w najbliższą sobotę w Krakowie

12.06.2024 18:05 | 3 komentarze | 2 369 odsłony | Grażyna Kaim

Trwający od 1992 roku proces beatyfikacyjny ks. Michała Rapacza dobiegł końca. Msza beatyfikacyjna odbędzie się w najbliższą sobotę, 15 czerwca o godz. 11.00, w bazylice w Łagiewnikach w Krakowie.

3
Ksiądz Rapacz - błogosławionym. Uroczystości w najbliższą sobotę w Krakowie
Miejsce upamiętniające śmierć ks. Michała Rapacza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kapłan był przez wiele lat związany z parafią w Płokach, w gminie Trzebinia. W 1946 roku został zamordowany przez komunistów. Parafia w Płokach jest głównym miejscem kultu nowego błogosławionego.

Podczas uroczystości w Krakowie zostanie odsłonięty obraz z jego podobizną. Namalowała go, na podstawie zdjęć ks. Rapacza, Honorata Wojczyńska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wraz z odsłonięciem obrazu do bazyliki będzie wniesiony relikwiarz ze szczątkami męczennika. Po beatyfikacji relikwiarz i obraz zostaną przewiezione do Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płokach.

W uroczystości w kościele będą uczestniczyć tylko zaproszeni wcześniej wierni. Pozostali mogą w niej uczestniczyć na błoniach przed bazyliką, obserwując ją na telebimach.

Ksiądz Michał Rapacz urodził się 16 września 1904 roku we wsi Tenczyn, koło Myślenic. W 1926 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. 1 lutego 1931 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk księcia kard. Adama Stefana. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płokach, gdzie był wikariuszem. Posługiwał tam dwa lata. Następnie rozpoczął pracę jako wikariusz w Rajczy na Żywiecczyźnie. W 1937 roku wrócił do Płok.

Pomagał materialnie i duchowo biednym, cierpiącym, doświadczonym przez okupację hitlerowską. Po zakończeniu II wojny światowej jego praca nie podobała się komunistom. Chodziło głównie o pracę z młodzieżą, która go lubiła i której poświęcał wiele czasu.

Kilkakrotnie był ostrzegany, że został wydany na niego wyrok śmierci. Nocą z 11 na 12 maja 1946 roku grupa bojówkarzy komunistycznych wykonała go. Ciało Księdza Rapacza odnalazł w lesie młody pasterz. Niedługo później funkcjonariusze milicji pojawili się na miejscu wraz z prokuratorem i rozpoczęło się śledztwo. Nie udało się jednak ustalić, kto odpowiada za zamordowanie księdza Michała Rapacza.

16 maja 1946 r. odbyły się pogrzeb, a ciało zamordowanego kapłana spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialny w Lubniu. 29 października 1980 roku doczesne szczątki ks. Rapacza zostały ekshumowane, a 2 listopada przeniesione i złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz, z tyłu kościoła parafialnego w Płokach.

Obecnie znajdują się w sarkofagu ustawionym przy bocznym ołtarzu w kościele w Płokach.

oprac. GK (na podst. informacji z portalu: diecezja.pl)