Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Bobry zagrodziły Chechło. Co zrobiła rzeka? (WIDEO)

07.04.2024 15:30 | 0 komentarzy | 2 896 odsłony | Łukasz Dulowski
Tamę wybudowaną przez bobry możecie zobaczyć w sąsiedztwie Topolowej w Chrzanowie. Zmienił się krajobraz.
0
Bobry zagrodziły Chechło. Co zrobiła rzeka? (WIDEO)
Bobrowa zapora na rzece Chechło w sąsiedztwie Topolowej w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Najłatwiej traficie tam, skręcając z Topolowej, z trasy pieszo-rowerowej, w polną ścieżkę. Odległość wynosi raptem kilkadziesiąt metrów. Dawniej można było w tym miejscu przejść lub przejechać rowerem na drugi brzeg rzeki. Teraz poziom wody jest chyba za wysoki.

W pobliżu wspomnianego przejazdu bobry zbudowały tamę na Chechle. Rzeka poradziła sobie z tą przeszkodą, tworząc zakole. Podmywa jednak teren i tworzy stromą skarpę. Krajobraz się zmienił. Widok może zaskoczyć.

W Polsce bóbr był objęty ochroną gatunkową od 1952 r. W rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. gatunek ten znalazł się dodatkowo na liście zwierząt, które mogą być zastrzelone z broni myśliwskiej lub chwytane w pułapki żywołowne (od 1 października do 15 marca).

Bóbr jest największym przedstawicielem europejskich gryzoni. Zajmuje bardzo zróżnicowane siedliska na brzegach jezior, rzek, rowów melioracyjnych i bagienek śródleśnych. Bobry są zwierzętami monogamicznymi. Dożywają wieku 30 lat.


Bóbr europejski do XIII w. występował na całym obszarze ziem polskich. Od początku XIV w. w wyniku niekontrolowanego odławiania obszar jego występowania zaczął się kurczyć. W XIX w. bóbr występował już jedynie na wschód od Wisły.

W roku 1985 w Puszczy Dulowskiej, nad brzegami potoku Chechło, osiedlono dwie pary bobrów. Obecnie na tym terenie żyje ich kilkadziesiąt.