Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem – poradnik dla rozważnych rodziców

28.11.2023 13:15 | 0 komentarzy | 1 303 odsłona | red

Materiał promocyjny

Bezpieczeństwo dziecka to kwestia priorytetowa dla każdego kochającego rodzica. Szczególną ostrożność należy zachować podczas jazdy samochodem, ponieważ na drodze nie brakuje różnego rodzaju niebezpieczeństw. Dzięki przestrzeganiu kilku podstawowych zasad podróż z maluchem może być nie tylko bezpieczna, ale i przyjemna!
0
Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem – poradnik dla rozważnych rodziców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wybierz fotelik dopasowany do potrzeb dziecka

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każde dziecko, które ma mniej niż 150 centymetrów wzrostu, musi być przewożone w przeznaczonym do tego celu foteliku. Zasady tej należy bezwzględnie przestrzegać nawet podczas kilkuminutowej przejażdżki do sklepu czy restauracji. Fotelik trzeba dopasować do wzrostu i masy ciała dziecka.

Noworodki i niemowlęta o wadze do 13 kilogramów powinny być przewożone w odpowiednich nosidełkach montowanych tyłem do kierunku jazdy. Dla nieco starszych dzieci przeznaczone są specjalne foteliki samochodowe. Z kolei dziecko o wadze mieszczącej się w przedziale od 22 do 36 kilogramów może korzystać z podstawki podwyższającej umieszczonej na siedzeniu.

Przed kupnem fotelika starannie rozważ dostępne opcje, przejrzyj opinie i rankingi, a następnie wybierz model, który będzie najlepszy dla Twojej pociechy. Koniecznie zdecyduj się na fotelik z certyfikatami, który pozytywnie przeszedł testy zderzeniowe i jest zgodny z europejską normą ECE R44/03. Nie kupuj fotelika z drugiej ręki, ponieważ z upływem czasu materiały zużywają się, a to zmniejsza ich właściwości ochronne.

W tym wypadku naprawdę nie warto oszczędzać. Wysokiej jakości fotelik samochodowy może ochronić zdrowie, a nawet życie Twojego malucha w razie gwałtownego hamowania, stłuczki czy wypadku. Jeśli posiadasz również dobre ubezpieczenie OC, na przykład oferowane przez firmę Warta, możesz udać się w rodzinną podróż ze spokojną głową!

Bezpieczne przewożenie dziecka – najważniejsze zasady

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to nie jedyny czynnik, który decyduje o bezpieczeństwie dziecka w czasie podróży. Nawet najlepszy fotelik nie spełni swojej roli, jeśli będzie nieprawidłowo użytkowany. Zamontuj fotelik na tylnej kanapie, dokładnie trzymając się instrukcji podanej przez producenta. Dzieci do min. 2. roku życia zaleca się przewozić tyłem do kierunku jazdy, ponieważ takie ułożenie zmniejsza ryzyko uszkodzeń kręgosłupa, szyi i głowy. Za najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie uznaje się środek tylnej kanapy i właśnie tam najlepiej zamontować fotelik dziecięcy.

Zawsze przed rozpoczęciem podróży należy sprawdzić, czy pasy dziecka są odpowiednio poprowadzone, dociśnięte i zapięte. Często popełnianym przez rodziców błędem jest zapinanie dziecka w kurtce czy kombinezonie. To niebezpieczne, ponieważ w razie wypadku maluch może wyślizgnąć się z ubranka.

Uważaj na jedzenie i luźne przedmioty w samochodzie

O jakich jeszcze zasadach należy pamiętać podczas podróży samochodem z dzieckiem? Unikaj podawania maluchowi przekąsek czy napojów w czasie jazdy. Wystarczy kilka sekund, a w razie gwałtownego manewru dziecko może się zakrztusić. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej będzie, jeśli zaplanujecie krótkie postoje na posiłek.

Zagrożenie stanowią także luźne przedmioty znajdujące się wewnątrz pojazdu. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie toreb i walizek, które razem z zawartością mogą sporo ważyć i wyrządzić małemu pasażerowi krzywdę. Nie umieszczaj przedmiotów również na tylnej półce. Nawet pozornie niegroźne drobiazgi, które luźno przemieszczają się po samochodzie, w razie wypadku mogą z dużą siłą uderzyć pasażerów, w tym tych najmłodszych. Jeśli nie jest to koniecznie, nie siadaj na miejscu obok dziecka. Najlepiej, jeśli maluch znajduje się na tylnej kanapie sam. Podczas gwałtownego hamowania czy zderzenia człowiek staje się bezwładny i siedzący obok rodzic może uderzyć dziecko własnym ciałem.

Przewidywanie zagrożeń - klucz do bezpiecznej podróży z dzieckiem

Jeśli planujesz długą podróż z maluchem, z wyprzedzeniem się do niej przygotuj. Warto zaopatrzyć się w specjalne naklejki na szybę samochodu, które informują o tym, że wewnątrz pojazdu mogą znajdować się dzieci. Jeśli zdarzy się wypadek i na miejsce zostaną wezwane służby medyczne, ratownicy szybko zorientują się, że na pokładzie jest maluszek i w pierwszej kolejności to właśnie jemu udzielą niezbędnej pomocy.

Innym istotnym elementem wyposażenia są przyciemniające osłonki na szyby. Nie tylko zwiększają komfort w czasie podróży, ale mogą też uchronić dziecko przed nadmiarem promieni słonecznych, a co za tym idzie - przegrzaniem czy nawet udarem. Gdy rozpoczniesz jazdę, zablokuj drzwi od strony dziecka, aby nie miało możliwości otwarcia ich od wewnątrz.

Materiał promocyjny