Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Przełom poleca do przeczytania: Wiersze wszystkie

12.11.2023 19:00 | 2 komentarze | 1 509 odsłona | Tadeusz Jachnicki
Wisławy Szymborskiej. Chyba nie ma Polaka, który by o tej wielkiej polskiej poetce, zdobywczyni nagrody Nobla (1996), nie słyszał. Z początkiem rok ukazał się zbiór jej wszystkich dzieł. Tych najbardziej znanych, ale i w ogóle niepoznanych, bo dotychczas niepublikowanych.
2
Przełom poleca do przeczytania: Wiersze wszystkie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Bo zdradą dla was jest/ odwaga myśli,/ szaleństwem dla was jest/ uczciwość serca,/ a ślepcem dla was ten,/ kto świat zobaczył przyszły,/ a kto wam przeczy praw,/ ten jest bluźnierca.

Fragment „Listu Edwarda Dembowskiego do ojca", pierwodruk „Życie literackie", 28 VI 1953, nr 26, s.4

„Wiersze wszystkie" ukazał się z okazji setnych urodzin poetki. Z tych samych powodów właśnie 2023 rok został rokiem Wisławy Szymborskiej. W pierwszym wydaniu zbioru, bo mieliśmy już dodruk, zaplątał się... wiersz, który nie jest autorstwa Szymborskiej.
"Przygotowując tom »Wiersze wszystkie«, włączyliśmy (...) do niego utwór »Przerwana opowieść«. Wiersz w rzeczywistości napisał Witold Turdza, którego przepraszamy za ten błąd. Wspaniały to pastisz, którego nie powstydziłaby się nasza znakomita Noblistka, więc z rozpędu włączyliśmy go do innych jej utworów. Znając poczucie humoru Poetki, zaśmiewa się pewnie teraz z tej pomyłki, którą oczywiście naprawiliśmy w dodruku" - czytaliśmy kilka miesięcy później w oświadczeniu wydawnictwa.

„Wiersze wszystkie" zostały opatrzone komentarzem prof. Wojciecha Ligęzy, znawcy poezji Szymborskiej. Jego posłowie nie tyle uzupełnia wiedzę o noblistce, co ułatwia poruszanie się po możliwych kontekstach oraz wskazuje ewentualne drogi odczytań tej wybitnej poezji.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Bninie pod Poznaniem - to według metryki. Rodzinne przekazy wskazują Kórnik.

Całe życie była związana z Krakowem, gdzie zmarła 1 lutego 2012 r.