Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Szkoła podstawowa w Myślachowicach jest z odblaskami za pan brat (ZDJĘCIA)

20.10.2023 14:03 | 0 komentarzy | 1 552 odsłona | Iwona Remin, pedagog szkolny

Prawo o ruchu drogowym mówi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Dlaczego?

 

0
Szkoła podstawowa w Myślachowicach jest z odblaskami za pan brat (ZDJĘCIA)
Odblaskowa szkoła z Myślachowic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać. Warto nosić "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy, bo bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności.

W ramach akcji "Odblaskowa szkoła" na motorach do myślachowickiej podstawówki przyjechali policjanci z KP Policji w Chrzanowie. Spotkanie w Myślachowicach rozpoczęło się od pogadanki na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie dowiedzieli się również, jak ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski.

Z przygotowanymi przez siebie transparentami maszerowali ulicami Myślachowic, głośno skandując hasła promujące noszenie elementów odblaskowych. Pod domem kultury wspólnie z policjantami zatrzymywali zarówno kierowców poruszających się zgodnie z przepisami, jak i popełniający wykroczenia.

Jadący nieprawidłowo otrzymywali do wyboru: mandat lub zjedzenie cytryny w obecności wszystkich zgromadzonych. Kierowcy przestrzegajacy przepisów dostawali przygotowany przez dzieci medal SUPER KIEROWCY.

W ramach akcji uczniowie własnoręcznie wykonali też komiksowe zakładki dotyczące bezpieczeństwa.

Na zakończenie spotkania wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a dzieci otrzymały od policjantów odblaski.

Starsi uczniowie z klas IV i V zaprezentowali przedszkolakom oraz seniorom przedstawienie o ruchu drogowym pt. “Gdzie jest Małgosia”.

Dzieci są zarówno pieszymi, rowerzystami i potencjalnie przyszłymi kierowcami. Dziecko-pasażer, świadome tego, jak należy zachowywać się na drodze, może być później również znakomitym edukatorem dla dorosłych kierowców, których nawyki za kierownicą nie zawsze są dobre.

------------------------------------------------------------------

„Widzieć i być widzianym"

Ta zasada powinna przyświecać dorosłym pieszym, ale warto wpoić ją również dzieciom. Noszenie odblaskowych elementów: światełek, nakleeki czy opasek powinno być nawykiem. Obecnie wiele ubrań, tornistrów, plecaków czy butów dla dzieci posiada już fabrycznie wszyte odblaskowe elementy. Jeśli nie, warto się w nie zaopatrzyć.

Wiesz, że:

 

  • W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  • Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  • Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 - 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  • Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.
  • Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
  • Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

 

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Barska