Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Na granicę ze Słowacją wróciły kontrole. Niektóre przejścia są zamknięte

04.10.2023 14:00 | 18 komentarzy | 2 921 odsłony | Alicja Molenda
Od dziś na przejściach granicznych ze Słowacją prowadzone są wyrywkowe kontrole. Niektóre z nich zostały  zamknięte. Do kiedy tak będzie?
18
Na granicę ze Słowacją wróciły kontrole. Niektóre przejścia są zamknięte
Łysa Polana. Fot. Tygodnik Podhalański 24tp.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O północy zamknięte zostały dla ruchu samochodowego mniejsze przejścia graniczne. Autem nie przejedziemy  przez Niedzicę, Łysą Polanę, Chochołów, Winiarczykówkę. Na drogach stanęły tam bariery. Przejścia te można przekraczać tylko na piechotę.  Taka sytuacja potrwać ma na razie przez 10 dni, ale należy się spodziewać wydłużenia tego terminu, zgodnie z kodeksem granicznym strefy Schengen.

Samochodem można przejechać przez Jurgów i Chyżne. Tam prowadzone są zapowiadane od kilku dni wyrywkowe kontrole graniczne.

Kontrole dotyczą tylko wjazdu do Polski. Nie każdy będzie też musiał zatrzymać na przejściu granicznym samochód do kontroli, bo sprawdzanie odbywa się w sposób wyrywkowy. O tym, kto zostaje poddany kontroli, decyduje Straż Graniczna.

Kontrole

Jak podaje tygodnikpodhalanski.pl, dziś rano na przejściu w Chyżnem, strażnicy graniczni sprawdzali ciężarówki, busy, autobusy. Auta osobowe zatrzymywane były na chwilę. O godz. 8:30 kolejka od strony słowackiej miała ok. 150 metrów.

Portal 24tp.pl poinformował też, że rano samochód ze Słowacji wjechał w ustawione w Chochołowie bariery, których zapewne się nie podziewał. Granicy w tym miejscu pilnuje wojsko, straż graniczna i policja. Kierowcy są zawracani.

Kontroli można się spodziewać także podczas górskich wędrówek, bo przekraczanie granicy w górach jest obecnie nielegalne. I to jest istotna informacja dla turystów.

Rozporządzenie dotyczące przywrócenia kontroli na granicy ze Słowacją przewiduje, że "zakres kontroli granicznej osób, w tym możliwość jej ograniczenia na zasadach określonych w kodeksie granicznym Schengen, będzie dostosowany odpowiednio do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa w związku z wystąpieniem poważnego zagrożenia nielegalną imigracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

W dokumencie zostały też wymienione przejścia graniczne, którymi można przekraczać granicę Słowacji z Polską. Są to:

 

  • drogowe przejścia: Barwinek i Radoszyce (woj. podkarpackie), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Jurgów i Chyżne (woj. małopolskie), Korbielów i Zwardoń (woj. śląskie)
  • kolejowe przejścia: Łupków (Podkarpackie), Muszyna (Małopolskie) i Zwardoń (Śląskie).


Szlak bałkański

Obostrzeżnia na granicy południowej to mający przeciwdziałać nielegalnej migracji na tzw. szlaku bałkańskim, któy istnieje nie od dziś. Prowadzi z krajów bałkańskich przez Słowację, Czechy do Polski i Niemiec. W ostatnim czasie szlak ten mocno się uaktywnił. MSW podaje, że tylko we wrześniu zatrzymano 900 migrantów którzy nelegalnie wjechali do Polski. W ub. roku było 100 przypadków.