Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Coraz więcej osób na historycznych spacerach po Chrzanowie (WIDEO)

02.09.2023 17:00 | 0 komentarzy | 4 396 odsłony | Łukasz Dulowski
W sobotę dyrektor Muzeum Kamil Bogusz opowiadał o nieistniejących budynkach w Chrzanowie. Jednym z punktów był dwór Ossolińskich.
0
Coraz więcej osób na historycznych spacerach po Chrzanowie (WIDEO)
Podczas sobotniego spaceru historycznego po Chrzanowie. Kamil Bogusz pokazuje rekonstrukcję dworu Ossolińskich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Na publikowanym poniżej zdjęciu widzimy, gdzie stał dwór Ossolińskich. Jest to m.in. teren dzisiejszej ulicy Mickiewicza, w sąsiedztwie szkoły muzycznej. Materiał przygotował Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.


Dwór Ossolińskich zawierał w sobie mury dawnego zamku, a konkretnie obronnego dworu renesansowego z XVI w. lub nawet wcześniejszego, późnośredniowiecznego z XV w. Potwierdziły to przeprowadzone badania archeologiczne. Fortyfikację oddzielała od miasta sucha fosa.

- Dwór Ossolińskich został rozebrany przez Niemców w czasie okupacji, żeby usprawnić układ drogowy w Chrzanowie. Po wyburzeniu dworu ruch został poprowadzony od ulicy Krakowskiej, przez Rynek i dzisiejszą ulicę Mickiewicza. Dwór stał na przeszkodzie w realizacji tych planów - opowiada Kamil Bogusz. - Przed wojną dwór był w dobrym stanie, jednak Loewenfeldów nie było stać na jego gruntowne wyremontowanie. Używano go „od święta", czasem nazywano domkiem bilardowym - dodaje.

Pokazuje aleję kasztanową, w sąsiedztwie szkoły muzycznej, która pokazuje, gdzie kiedyś znajdował się wjazd do dworu Ossolińskich.