Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Pierwsze zachorowania na legionellozę w Małopolsce. W powiecie chrzanowskim po kilka przypadków stwierdzenia obecności bakterii rocznie

28.08.2023 08:54 | 0 komentarzy | 5 705 odsłon | Alicja Molenda
Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 08:54

AKTUALIZACJA

Duża liczba zachorowań na legionellozę na Podkarpaciu, pierwsze przypadki w Małopolsce i na Lubelszczyźnie wzbudziły zainteresowanie normami i kontrolami. Zapytaliśmy o to w chrzanowskim sanepidzie.
0
Pierwsze zachorowania na legionellozę w Małopolsce. W powiecie chrzanowskim po kilka przypadków stwierdzenia obecności bakterii rocznie
Dwa pierwsze przypadki zchorowań w Małopolsce FOT. poglądowe bakterie, pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W zwiazku z pierwszym przypadkiem legionellozy w Małopolsce (Brzesko) Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie wydała komunikat, z którego dowiadujemy się jaka jest droga zakażenia, jakie objawy powinny nas zaniepokoić, jak zminimalizować ryzyko zakażenia?

Okres wylęgania się legionellozy trwa od 2 do 10 dni. Po tym okresie pojawiają się takie objawy, jak:

- bóle mięśni,
- ból głowy,
- gorączka
- objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania).

Objawom tym mogą towarzyszyć zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenia świadomości. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała, że poza postacią płucną wyróżnia się również postaci pozapłucne: łagodną i ciężką. W postaci łagodnej (zwanej gorączką Pontiac) dochodzi do nagłego wzrostu temperatury ciała, bólu głowy, mięśni, dreszczy, objawów zakażenia górnych dróg oddechowych. Postaci ciężkiej towarzyszy zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego lub pojawia się sepsa. W większości przypadków legionellozy jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością.

Legionella. Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?
Sanepid radzi, by regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta. Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać. Ponadto należy okresowo opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia. Należy też zachowywać temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

Eksperci zwracają też uwagę na utrzymywanie w należytym stanie kliamtyzacji, kurtyn wodnych, fontann jako potencjalnych źródeł zakażeń bakteryjnych.

Dane chrzanowskiego sanepidu

Jak poinformowała w piątek Beata Majkrzak, dyrektor chrzanowskiego sanepidu, inspektorat nadzoruje pod kątem obecności Legionelli  przedsiębiorstwa i instytucje wykonujące stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, budynki zamieszkania zbiorowego oraz w budynki użyteczności publicznej, w których podczas ich użytkowania wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny.

- Wymagania mikrobiologiczne, jakim powinna odpowiadać ciepła woda, minimalną częstotliwość pobierania próbek ciepłej wody oraz procedury postępowania w zależności od wyników badania bakteriologicznego określa rozporządzenie ministra zdrowia i do nifo się stosujemy - informuje dyrektor B. Majkrzak.

Jakie są normy

Przekroczenia liczby bakterii Legionella określane są w sposób następujący:

do 100 jtk - ocena skażenia: brak/znikoma

≥100 jtk - ocena skażenia: średnia

≥ 1000 jtk - ocena skażenia: wysoka

≥ 10000 jtk - ocena skażenia: bardzo wysoka

Chrzanowski Sanepid sprawdza pod tym kątem systematycznie kilkanaście obiektów. Co rok stwierdza kilka przypadków obecności bakterii. Nie stwierdził natomiast zachorowań.

Liczba skontrolowanych przez Sanepid obiektów w powiecie chrzanowskim pod kątem obecności bakterii Legionella

2020 rok - 11

2021 rok - 17

2022 rok - 17

2023 rok - 9 (do 24.08.2023 r.)

Liczba stwierdzonych przypadków obecności bakterii Legionella

2020 r. - 2 - obiekt hotelowy, obiekt sportowy

2021 r. - 4 - obiekt hotelowy, domy opieki, podmiot leczniczy

2022 - r. 9 - obiekt hotelowy, domy opieki, obiekt sportowy, podmiot leczniczy

2023 - r. 5 - podmiot leczniczy, obiekty hotelowe, dom opieki, obiekt sportowy (do 24.08.2023 r.)

Zachrowań na legionellozę w powiecie chrzanowskim nie było.

  • W niedzielę w Małopolsce odnotowano dwa przypadki zakażenia bakterią Legionella. W prywatnym domu spokojnej starości wzmożony został nadzór medyczny i sanitarny. Dziś komunikat w tej sprawie wydać ma wojewoda, który powołał już sztab kryzysowy.

** Według danych sanepidu na Podkarpaciu legionellę potwierdzono już u 127 pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego. Zmarło 11 osób z potwierdzonym zakażeniem. Były to osoby obciążone chorobami współistniejącymi w wieku od 64 do 95 lat. Sprawie przygląda się ABW pod kątem celowego działania. W tle koflikt zbrojny za wschodnią granicą.

***Legionelloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Legionellą nie można się zarazić od człowieka ani pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

O legionelli na Podkarpaciu można przeczytać TUTAJ