Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Upał nie odstraszył uczestników I Rajdu Sobieskiego w gminie Babice (WIDEO, ZDJĘCIA)

20.08.2023 09:00 | 0 komentarzy | 4 431 odsłony | Michał Koryczan

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotnim I Rajdzie Sobieskiego w gminie Babice, upamiętniającym 340. rocznicę odsieczy wiedeńskiej.

0
Upał nie odstraszył uczestników I Rajdu Sobieskiego w gminie Babice (WIDEO, ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Chrzanowski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego przygotował dla uczestników rajdu trasę liczącą 6,5 km. Tuż przed godz. 11.30 wyruszyło na nią kilkadziesiąt osób, których nie odstraszyły sobotnie upały.

Odwiedzili oni m.in. zamek Lipowiec, skansen w Wygiełzowie i rezerwat Bukowica. Na zakończenie rajdu, na terenie ośrodka sportowego w Zagórzu odbył się piknik, podczas którego można było m.in. zobaczyć pokaz walk rycerskich Bractwa Rycerskiego Ziemi Lipowieckiej i pokaz strażacki OSP Zagórze.

Impreza organizowana została przez chrzanowski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w 340. rocznicą odsieczy wiedeńskiej.

W 1683 roku król Jan III Sobieski, idąc z Krakowa w kierunku Wiednia, naprzeciw armii Imperium Osmańskiego, zatrzymał się na zamku Lipowiec.

Upamiętnia to tablica znajdująca się w sieni przejazdowej prowadzącej na dziedziniec zamku. Została wmurowana dla uczczenia trzechsetnej rocznicy tego wydarzenia, mającego miejsce 17 sierpnia 1683 roku. To właśnie w tym dniu władca obchodził swoje 54. urodziny.