Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Polonistka z liceum w Chrzanowie ocenia maturę z polskiego i mówi: „Dacie radę! Kto jak nie Wy!"

05.05.2023 08:00 | 4 komentarze | 4 811 odsłony | Łukasz Dulowski
w czwartek maturzyści pisali egzamin z języka polskiego. W piątek zmierzą się z językiem obcym. Uczniowie w większości wybrali angielski.
4
Polonistka z liceum w Chrzanowie ocenia maturę z polskiego i mówi: „Dacie radę! Kto jak nie Wy!"
Iwona Głownia jest absolwentką II LO w Chrzanowie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz podyplomowo logopedię, historię, WOS i podstawy przedsiębiorczości. Posiada uprawnienia egzaminatora. W szkole uczy od 2004 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polonistka Iwona Głownia prowadziła klasę maturalną w II Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie.

- Zastanawiam się, czy w przyszłości nie powinniśmy z czegoś zrezygnować na maturze, żeby młodzież nie była za bardzo przeciążona. Żeby nie czytała jednej lektury za drugą, bez złapania oddechu - mówiła na łamach najnowszego wydania „Przełomu".

„Żeby zdać nową maturę, nie wystarczy „jakoś to będzie" - całostronicową rozmowę z Iwoną Głownią na temat nowej matury 2023 przeczytacie w najnowszym „Przełomie", dostępnym również w wersji elektronicznej.

Przypomnijmy, że w nowej formule matury z języka polskiego 2023 uczniowie mieli do wyboru dwa tematy wypracowań:

1) Człowiek- istota pełna sprzeczności
2) Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?

W pracy należało odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do wybranych kontekstów.

Po czwartkowym egzaminie pisemnym poprosiliśmy polonistkę Iwonę Głownię o komentarz do tematów na nowej maturze 2023.

A oto komentarz polonistki Iwony Głowni z II LO w Chrzanowie:

Myślę, że uczniowie nie byli zaskoczeni takimi tematami. Dawały one szansę na twórcze podejście do omawianego zagadnienia oraz na to, aby wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności. Kanon lektur jest na tyle szeroki, że daje maturzystom możliwość wyboru tekstów, które są im bliskie. Tegoroczne tematy maturalne były według mnie bardzo przyjemne. Na lekcjach zwraca się uwagę uczniom na sprzeczności, które towarzyszą różnym bohaterom literackim. Interpretuje się ich trudne wybory oraz niełatwe drogi życiowe. Z kolei temat dotyczący tego, co sprawia, że człowiek staje się bohaterem dla drugiego człowieka, również nie powinien budzić zastrzeżeń. Myślę, że należało spojrzeć w nim na bohaterstwo względem kogoś konkretnego - a postaw takich bohaterów jest przecież mnóstwo.
Ciekawe były również teksty w części - język w użyciu. Dotyczyły podróżowania. Zdecydowanie przyjemniej odpowiada się na pytania związane z taką tematyką niż na trudne zagadnienia z tekstów popularnonaukowych.
Test historycznoliteracki również nie był zaskoczeniem. Z podobnymi zadaniami uczniowie zmierzyli się na testach diagnostycznych. Przyznam, że jedno zadanie - to dotyczące zjawiska nowomowy w "Roku 1984" udało mi się przewidzieć. Przedwczoraj rozmawiałam ze znajomą maturzystką i zwracałam na to uwagę. A tu taka niespodzianka. Myślę, że to dowód na to, że trzeba zaufać swojej nauczycielskiej intuicji i robić swoje. Trzymam kciuki za wszystkich maturzystów.
Dacie radę! Kto jak nie Wy!

CZYTAJ TEŻ:
Rozpoczęła się matura 2023. Jakie tematy z polskiego? Czego najbardziej obawiają się uczniowie?