Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Marsz „RAZEM DLA POKOJU” w Krakowie 24 lutego 2023 r.

23.02.2023 12:00 | 0 komentarzy | 1 708 odsłona | Alicja Molenda
W piątek można się wybrać do Krakowa, aby wyrazić solidarność z walczącą Ukrainą i wysłuchać apelu o pokój na świecie.
0
Marsz „RAZEM DLA POKOJU” w Krakowie 24 lutego 2023 r.
fot. pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystości rozpocznie msza święta w intencji pokoju w Katedrze Wawelskiej o godzinie 16.30. Po mszy ok. 18.00 uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa.

Po koncercie z wawelskiego wzgórza ok. 18.45 wyruszy marsz, który przejdzie ulicą Grodzką na Rynek Główny. To właśnie tu młodzi ludzie z Polski i Ukrainy wygłoszą wspólny apel o pokój.

- 24 lutego 2022 roku cały świat obiegła informacja o napaści Federacji Rosyjskiej na wolną i niepodległą Ukrainę. Wojna każdego dnia przynosi kolejne ofiary. Ukraińcy walczą o swoją wolność, o prawo do samostanowienia, o niezależność, ale walczą też w imię wartości, które są tak drogie całemu wolnemu światu. Dziś tam, w Ukrainie, bije serce Europy. W rocznicę agresji Rosji na Ukrainę pokażmy, że solidaryzujemy się z walczącą bohatersko Ukrainą, że chcemy zaprzestania działań wojennych. Zademonstrujmy, że razem jesteśmy silniejsi. Spotkajmy się 24 lutego na marszu, który wyruszy z Wzgórza Wawelskiego na Rynek Główny. Powiedzmy to jednym, mocnym głosem: chcemy pokoju! Małopolska od początku wojny była i jest po jasnej stronie – po stronie bohaterskiej Ukrainy, po stronie pokoju, po stronie dobra. Pokażmy to także na symbolicznym marszu, który wspólnie organizujemy z Panem Marszałkiem, Panem Prezydentem oraz Panem Konsulem. Wszyscy jesteśmy z Ukrainą! Niech 24 lutego cały Kraków, cała Małopolska powie: chcemy wolnej Ukrainy! – apeluje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Od pierwszych dni napaści Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę Małopolska jest i będzie z obywatelami Ukrainy. Mówimy stanowcze nie agresji wobec naszych wschodnich sąsiadów. Od początku zapewniamy o naszej solidarności. Za kilka dni minie rok od rozpoczęcia tej brutalnej wojny. Nasze stanowisko się nie zmieniło. Nasze granice, serca i domy są wciąż otwarte dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Dlatego spotkajmy się licznie 24 lutego w Krakowie, aby zamanifestować nasz sprzeciw wobec rosyjskiej agresji oraz okazać wsparcie Ukrainie - mówi marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

- Patrząc na Ukraińców, którzy przyjechali do Krakowa w poszukiwaniu bezpieczeństwa, widzę smutek i tęsknotę za domem, ale także – nadzieję na lepsze jutro. Patrząc na naszych partnerów i przyjaciół w Ukrainie – kijowian, lwowian, mieszkańców innych miast i regionów, którym udało się przekazać z Krakowa pomoc – widzę pełną mobilizację i determinację, aby zabezpieczyć potrzeby cywili i wojskowych. Dzisiaj, w rocznicę rosyjskiej agresji, chcemy ponownie pokazać, że Kraków pamięta. Pamiętamy, kto rozpoczął tę wojnę. Pamiętamy o co walczy Ukraina. Pamiętamy, że waży się nie tylko los Ukrainy, ale także los bezpiecznej Europy! - przekazuje prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.