Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Trzeba rejestrować kury. Rosół z domowego drobiu zagrożony?

16.02.2023 19:32 | 13 komentarzy | 12 952 odsłon | Alicja Molenda
Niespełna dwa miesiące zostały na zgłoszenie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa każdej kury, gęsi, kaczki czy indyka, hodowanych także w rodzinnych gospodarstwach. Zarejestrować trzeba nawet jedną kurę.
13
Trzeba rejestrować kury. Rosół z domowego drobiu zagrożony?
Drób do rejestracji. Niemożliwe, a jednak!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sonda

Lubisz rosół z kury?

Obowiązek ten wynika z nowej ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt z 4 listopada 2022 r. Dotyczy każdego właściciela drobiu (nawet jednej kury), który musi zarejestrować w ARiMR tzw. zakład drobiu. Trzeba to zrobić do 6 kwietnia br. Obowiązkiem objęci są nawet ci, którzy prowadzą chów przyzagrodowy czy podwórkowy, mający kilka ptaków.

Czemu ma służyć obowiązek rejestracji drobiu?
Według Głównego Inspektoratu Weterynarii obowiązek ten wynika z par. 1 ust. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Informacje o miejscach utrzymywania drobiu i innych ptaków wykorzystywane są do prowadzenia działań mających na celu zapobieganie, wykrywanie i zwalczanie ognisk ptasiej grypy.

Odstępstwa są możliwe
Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2016/429, które wprowadza obowiązek rejestracji zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, w tym drób, odstępstwa od tego obowiązku są możliwe w przypadku zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o pilną interwencję w zakresie przepisów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu", niezależnie od posiadanej liczby drobiu, jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne.

Zwolnienie osób hodujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku jest uzasadnione ze względu na fakt, że utrzymywanie go w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Takie działania pozwolą na uwolnienie rolników od dodatkowych obciążeń administracyjnych i pozwolą skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw - czytamy w stanowisku KRIR.

źródło: wrzesnia.info.pl