Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Grupą będą się starać obniżyć rachunki za prąd

24.01.2023 10:00 | 1 komentarz | 3 791 odsłony | Grażyna Kaim, (AM)

AKTUALIZACJA

Libiąż zamierza starać się o pieniądze na odnawialne źródła energii w ramach Klastra Energii Powiatu Chrzanowskiego. Mają go tworzyć prawie wszystkie gminy powiatu chrzanowskiego - bez Trzebini.
1
Grupą będą się starać obniżyć rachunki za prąd
Panele fotowoltaiczne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Libiąscy radni zgodzili się na to na poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej. Chrzanów wyraził zgodę we wtorek. Alwernia i Babice decyzję w tej sprawie będą dopiero podejmować. Trzebinia nie jest ponoć zainteresowana.

Po co to jest?

Klaster powstaje, by gminy mogły pozyskać m.in. dedykowane tylko klastrom dofinansowanie na inwestycje wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE), m.in. o fotowoltaikę, magazyny energii, farmy fotowoltaiczne. Samodzielnie po niektóre pieniądze nie mogłyby sięgnąć. Już w lutym ma być złożony pierwszy wniosek.
Wszystkie te działania zamierzają do obniżania kosztów energii elektrycznej.

Jako koordynator klastra została im przedstawiona spółka DoekoGroup. Jej przedstawiciel Szymon Kowalski, uczestniczący w posiedzeniu rady, odpowiadał na pytania, między innymi i to dotyczące finansowania klastra.

Radni usłyszeli, że każda z gmin ma na razie wyłożyć po 15 tys. zł. Za te pieniądze DoekoGroup przygotuje porozumienie powołujące do życia Klaster Energii Powiatu Chrzanowskiego, bilans oraz strategię - dokumenty potrzebne do złożenia wniosku oraz pierwszy wniosek o dofinansowanie.

Późniejszy budżet klastra ma być uzgadniany przez jego członków.

A Trzebinia, a powiat?

Do porozumienia może przystąpić 5 gmin lub może ono obejmować cały powiat. Mogą przystępować do niego osoby fizyczne i firmy.

- A co z Trzebinią? - pytał podczas dyskusji nad uchwałą na sesji rady miejskiej radny Krzysztof Kasperek.

- Nie znam argumentów, dla których gmina Trzebinia nie przystąpiła do klastra. Nie ubolewam też z tego powodu, bo kwota, którą chcemy pozyskać, będzie wyższa dla jego pozostałych członków - odpowiedział burmistrz Robert Maciaszek.

- A powiat? - zapytał radny Ryszard Kosowski.

- Nie rozmawialiśmy na ten temat z powiatem - odpowiedział Maciaszek.

- Była na ten temat mowa w czasie konwentu ze starostą. Powtarzam, nie jest w naszym interesie, aby klaster był zbyt duży. Nie może go tworzyć więcej niż 5 jednostek samorządu terytorialnego - wyjaśnił burmistrz Chrzanowa.

Klaster nie ma jeszcze koordynatora. Zostanie powołany po podpisaniu umowy pomiędzy jego członkami. Radni z Chrzanowa pytali na dzisiejszej sesji o skutki finansowe przystąpienia do klastra. Usłyszeli, że na tym etapie wydatków nie będzie.

 

  • Czym jest klaster

To porozumienie zawiązane przez grupę podmiotów - przedsiębiorców, instytucji, organizacji - w tym przypadku samorządów - na podstawie którego współpracują ze sobą w określonych obszarach. Klaster energetyczny tworzony przez gminy powiatu chrzanowskiego, jak sama nazwa wskazuje dotyczy dziedziny energii, w szczególności odnawialnych źródeł energii.