Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jakie prace można wykonać w ogrodzie zimą?

13.01.2023 15:47 | 0 komentarzy | 771 odsłon | red

Materiał promocyjny

Zima, wbrew pozorom, to nie czas na odpoczynek od prac ogrodowych. Owszem, zimą jest ich mniej, jednak jest kilka czynności, o których warto pamiętać. Ich wykonanie z pewnością pozytywnie wpłynie na wygląd ogrodu wiosną.
0
Jakie prace można wykonać w ogrodzie zimą?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wraz z końcem jesieni warto pomyśleć o zabezpieczeniu roślin ogrodowych przed pierwszymi przymrozkami oraz wiatrem. Na niekorzystne warunki atmosferyczne narażone są najbardziej rośliny pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych. Niektóre z nich hodowane są w donicach, więc przeniesienie ich w cieplejsze miejsce np. do jakiegoś pomieszczenia jest najlepszym rozwiązaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku roślin rosnących w glebie. Konieczne jest zabezpieczenie zarówno ich górnej części, jak i tej rosnącej w gruncie.

Najłatwiejszym sposobem zabezpieczenia części zewnętrznej, jest użycie przeznaczonych do tego materiałów ochronnych. Mogą to być gazety, agrowłóknina lub specjalne klosze. Z kolei, aby zabezpieczyć korzenie, należy obsypać roślinę ściółką lub obłożyć słomą. W ten sposób można ochronić krzewy, byliny oraz młode drzewka.

Zimowe przycinanie drzewek i krzewów

Przycinanie pędów ma ogromne znaczenie, ponieważ stymuluje puszczanie nowych, młodych przyrostów. Pierwszy tego typu zabieg można przeprowadzić w okolicach stycznia. Pogoda w dniu zabiegu musi być w miarę słoneczna, bezwietrzna i sucha. Należy również wyposażyć się w odpowiednie akcesoria ogrodowe. Do cięcia można użyć sekatora lub nożyc marki Cellfast. Przy wyborze narzędzi trzeba zwrócić uwagę na stan gałęzi, ocenić, czy są one suche, czy też świeże i wówczas dobrać odpowiedni sprzęt do cięcia.

W pierwszej kolejności przycinane powinny być drzewka i krzewy o wyższym poziomie mrozoodporności, takie jak jabłoń, grusza, porzeczka, borówka amerykańska oraz leszczyna. Pozostałe gatunki, czyli morela, brzoskwinia, nektarynka są mniej odporne na mróz, dlatego najlepiej przycinać je wczesną wiosną. Istnieje również grupa roślin, których nie należy w ogóle poddawać zabiegowi przycinania zimą. Należą do nich brzozy, graby, kasztanowce, klony oraz orzechy włoskie. Jeśli chcemy je przyciąć, to należy wykonać to pod koniec lata.

Podejmując się zabiegu przycinania, należy pamiętać o tym, że podcinać można nie tylko małe i cienkie gałęzie. Czasami konieczne jest także usunięcie grubych i starych konarów. Choć jest to dosyć trudne zadanie, to dzięki odpowiedniej pile np. piła jednoręczna ERGO, możliwe jest ich usunięcie w szybki, a zarazem dokładny sposób. Ważny jest również sposób cięcia. Nie tniemy od góry przy samym końcu gałęzi, gdyż z pewnością obłamie się ona pod własnym ciężarem, uszkadzając przy okazji korę. Najpierw należy obcinać gałąź do połowy jej grubości od dołu, a dopiero potem od góry.

Wysiew nasion roślin jednorocznych

Wysiew pierwszych nasion niektórych odmian kwiatów oraz warzyw jednorocznych można rozpocząć już na początku roku. Z uwagi na nadal słabe nasłonecznienie w ciągu dnia, konieczne jest czasami doświetlanie siewek specjalnymi lampami. Przy odpowiednich warunkach słonecznych możliwe jest jednak wysiewanie nasion już w styczniu. Jeśli jest taka możliwość, warto wstrzymać się z tym do lutego. Późniejszy wysiew oznacza jednak późniejsze kwitnienie.

Jakie rośliny można wysiewać najwcześniej? W styczniu z powodzeniem można wysiać do gruntu begonię stale kwitnącą, petunię ogrodową, lobelię przylądkową, pelargonię, helitrop peruwiański oraz szałwię błyszczącą. Jeśli chodzi o warzywa, to chłód oraz brak słońca najlepiej zniosą cebula, por, seler oraz papryka. Z kolei w lutym, można z powodzeniem wysiać poziomki, truskawki oraz kapustę pekińską.

Aby dokonać wysiewu zimową porą, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie gruntu. W tym celu można wykorzystać różnego rodzaju akcesoria ogrodowe np. grabki ERGO oraz wąską lub szeroką łopatkę ERGO. Należy także zwrócić uwagę na pogodę w dniu wysiewu, która powinna być w miarę ciepła. Warto już kilka dni wcześniej pomyśleć o odśnieżaniu tej części ogrodu, w którym będziemy dokonywać tej czynności. Aby praca ta poszła szybko, warto zaopatrzyć się w łopatę do śniegu IDEAL PRO lub łopatę do śniegu ERGO. Jest to istotne z uwagi na bardzo często występujące podtopienia. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi, usuwanie śniegu będzie szło szybko i sprawnie. Możliwe będzie także wykonywanie tej czynności w sposób regularny, co jest bardzo istotne także wczesną wiosną, gdy zdarzają się jeszcze szybko topniejące opady śniegu.

Podejmując się samodzielnego siania i uprawy roślin, warto zasięgnąć wiedzy na temat terminów, kolejności ich siania oraz warunków sąsiadowania. Tego typu informacje oraz inne cenne wskazówki znajdziesz w każdym kalendarzu ogrodniczym, w który warto się zaopatrzyć na początku roku.

Wbrew powszechnej opinii sezon zimowy nie jest sezonem martwym, jeśli chodzi o przydomowy ogród. Odśnieżanie, przycinanie oraz obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie zimą, może być okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Dodatkowo całoroczna pielęgnacja ogrodu sprawi, że odwdzięczy się on pięknym wyglądem już najbliższej wiosny.

Materiał promocyjny