Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak uprawiać kukurydzę?

21.12.2022 14:46 | 0 komentarzy | 1 432 odsłona | red

Materiał promocyjny

Uprawa kukurydzy jest jedną z najważniejszych upraw na świecie i w samej Polsce cieszy się ona bardzo dużą popularnością. Kukurydza zwyczajna jest gatunkiem rośliny żyjącej tylko rok i jest ona z rodziny wiechlinowatych. Klasyfikuje się ją jako zboże, które jest ciepło i światłolubne oraz pochodzi z Meksyku, jednak w Polsce znalazła się poprzez przewiezienie jej z Rumunii bądź Węgier w XVIII wieku.
0
Jak uprawiać kukurydzę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nasiona kukurydzy są głównie przeznaczane na ziarno i kiszonkę, ale znajdzie też zastosowanie przy produkcji alkoholu, fruktozy, biogazu czy krochmalu. Jak uprawiać kukurydzę, aby osiągnąć dogodne plony? Aby to zrobić, trzeba przestrzegać pewnych zasad i unikać podstawowych błędów.

Właściwa uprawa kukurydzy

Wbrew pozorom kukurydza nie jest najłatwiejszym w uprawie zbożem. Jest ona wrażliwa na ataki szkodników czy konkurencje ze strony chwastów. To czy wykorzysta się pełen potencjał produkcyjny tego zboża zależy od wielu czynników, między innymi od stanowiska, na jakim się je wysieje, gleby. Kukurydza nie ma wysokich wymagań glebowych, dzięki czemu odnajduje się ona na wielu różnych rodzajach gleb. Porównując z innymi uprawami polowymi, wyższe i stabilniejsze plony osiągnie się siejąc kukurydzę na glebach suchych i stresowych, pamiętając o tym, aby nie były to gleby z dużym nasileniem chorób czy szkodników. Absolutnie nie toleruje gleb zbitych.

Bardzo istotnym elementem uprawy kukurydzy jest odpowiednia uprawa gleby, którą wykonuje się już po zbiorze przedplonu. Głównym zabiegiem, jaki należy wykonać jest głęboka orka zimowa, która poprawi strukturę gleby i nada jej sprawności, do gromadzenia maksymalnych ilości wody z opadów zimowych. Absolutnie niewskazana jest orka wiosenna, która może bardzo zaszkodzić, ponieważ wiąże się z nią ryzyko przesuszania gleby. Jednakże jeżeli ktoś się zdecyduje na orkę wiosenną, powinien wykonać ją jak najwcześniej, przy użyciu wałów ugniatających. Wszystkie zabiegi wiosenne rozpoczyna się od włókowania i bronowania, ponieważ wyrównuje to pole, niszczy chwasty i ogranicza utratę wody poprzez parowanie. Następnie należy glebę spulchniać do głębokości siewu, czyli mniej więcej 3-6 cm.

Termin siewu

Tak naprawdę kilka różnych czynników wpływa na termin wysiewu. Każda odmiana kukurydzy ma inny zalecany termin, ale żadna z nich nie lubi zimnej gleby. Najlepiej, gdy siew jest wykonywany na ogrzanej i wilgotnej glebie. Najniższa temperatura, na której można by wysiewać kukurydzę wynosi około 8 stopni Celsjusza, jednak kilka innych odmian woli minimum 10 stopni Celsjusza. Dobrym terminem na wysiew jest okres między 20 kwietnia a 5 maja lub kontrolowanie, kiedy zaczyna kwitnąć mniszek lekarski, czereśnia, porzeczka czerwona i czeremcha pospolita, bo razem z ich kwitnieniem można zaczynać siew kukurydzy. Nie należy tego zabiegu przyspieszać ani opóźniać.

Jak jest z zasobnością gleby?

Trzeba pamiętać, że co do zasobności gleby kukurydza jest bardzo wymagająca i jeżeli nie spełni się jej oczekiwań, to plon może być bardzo słaby. Zboże to pobiera znaczne ilości składników pokarmowych i wody. Jest ona bardzo wrażliwa na niedobór cynku oraz średnio wrażliwa na niedobory boru, miedzi i manganu. Warto pamiętać, że duże ubożenie gleby z próchnicy powoduje kukurydza uprawiana na zielonkę, także w takiej sytuacji pierwsze co należy zrobić to zastosować obornik, gnojówkę lub gnojowicę. Obowiązkowe jest wykonanie badań gleby, aby móc ustalić jakie składniki mineralne należy uzupełniać w glebie. Bardzo ważna jest obecność magnezu, wapnia, cynku i różnych innych mikroelementów.

Zagrożenie dla plonów

Plantacje kukurydzy są narażone na liczne konkurencje ze strony chwastów lub ataki szkodników ze względu na swój powolny początkowy wzrost oraz niską obsadę roślin. Jak walczyć z chwastami? Istnieją dwie metody walczenia z chwastami - mechaniczna i chemiczna. Mechaniczna metoda polega na bronowaniu przedwschodowym i opielaniu, natomiast chemiczna jest bardziej popularna. Aby uprawa kukurydzy w Polsce była całkowicie dobrze przebyta, należy stosować tylko zarejestrowane i dostępne na rynku herbicydy. Do zwalczania szkodników z pól również stosuje się metodę herbicydową i w tym przypadku, także należy używać środków, które są zarejestrowane w Polsce.

Materiał promocyjny