Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak zachęcić dziecko do nauki ekologii?

29.11.2022 21:03 | 0 komentarzy | 1 215 odsłona | red

Materiał promocyjny

Jeśli naukę zaczniemy od tłumaczenia dziecku etymologicznego pochodzenia słowa „ekologia”, to raczej nie powinniśmy liczyć na to, że jakkolwiek zainteresujemy naszego malucha. W jaki sposób można więc łatwo przekazać dziecku znaczenie i wagę tego słowa?
0
Jak zachęcić dziecko do nauki ekologii?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dbanie o dobro naszej planety to obowiązek każdego jej mieszkańca. Musimy być świadomi tego, że stan klimatu Ziemi będzie się z roku na rok jedynie pogarszał – nie odwrócimy już tych zmian, możemy jednak wspólnymi siłami pracować nad tym, aby powstrzymać ich postępowanie. Nauka ekologii już od małego jest więc niezwykle ważna. W jaki sposób pokazać swojemu dziecku, czym jest ekologia i dlaczego tak bardzo się nią przejmujemy? Co możemy robić razem z dzieckiem, aby wspólnie nauczyć się ekologicznego życia? Odpowiedź na oba te pytania znajdziesz poniżej.

Jak powiedzieć dziecku, czym jest ekologia?

Jeśli naukę zaczniemy od tłumaczenia dziecku etymologicznego pochodzenia słowa „ekologia”, to raczej nie powinniśmy liczyć na to, że jakkolwiek zainteresujemy naszego malucha. W jaki sposób można więc łatwo przekazać dziecku znaczenie i wagę tego słowa? Zadbajmy o odpowiedni kontekst: wybierzmy się na wspólny spacer po okolicy. Przechadzając się po pobliskim parku czy lesie zwracajmy dziecku uwagę na piękno otaczającej nas przyrody. Nieważne, czy podziwiamy letnie zielone liście, jesienne czerwono-pomarańczowo-brązowe dywany, czy zimowe kupy śniegu: świat wokół nas zachwycać może o każdej porze roku. A nauka o tym właśnie świecie, który nas otacza i jest domem dla nas wszystkich, to właśnie ekologia. Pokazując dziecku żywe przykłady tego, czym zajmuje się ekologia i jaki jest jej cel – dbanie o zdrowie i piękno naszego wspólnego domu, planety Ziemi – upewnimy się, że zrozumie temat świadomie i w pełni, dzięki czemu dalsze nabywanie ekologicznych nawyków przyjdzie mu o wiele łatwiej.

Jak żyć z dzieckiem ekologicznie?

Okej, nasz szkrab wie już, czym jest ekologia – jak jednak zachęcić je do dbania o środowisko? Kluczem do tego jesteśmy my sami. Jako rodzice stanowimy dla malucha największy na świecie autorytet, jeśli chcemy więc nauczyć je ekologicznego sposoby życia, sami musimy takowy prowadzić. Nic nam po naukach o oszczędzaniu wody i prądu oraz segregowaniu śmieci, jeśli sami nie będziemy się do nich stosować. Warto więc zawsze pamiętać o tym, aby wszystko, do czego chcemy przekonać swoje dziecko, znajdywało swoje źródło w naszych własnych akcjach i przekonaniach. Najłatwiej zacząć od przekazania wartościowych lekcji w formie zabawy. Wspólne tworzenie ozdób świątecznych czy pstrokatych figurek ze starych butelek, kawałków papieru czy plastikowych opakowań to świetny sposób na pokazanie dziecku, jak łatwo można dawać pozornie bezużytecznym odpadkom zupełnie nowe życie. Na spacerze po lesie razem starajmy się zidentyfikować zwierzęta i rośliny, przy okazji wspominając o tym, że niektóre z nich są zagrożone wyginięciem i jak możemy wspólnie dbać o ich ochronę. Ważne jest również bycie świadomym tego, czego nasze dzieci uczą się w szkołach. Zainteresujmy się tym, czy w planach zajęć wychowawczych przewidziana jest lekcja o ekologii. Zaproponujmy nauczycielowi na najbliższym zebraniu wycieczkę do Parku Narodowego. Jako rodzice powinniśmy zwracać też uwagę na to, w jaki sposób dzieci są uczone – nowe technologie w szkole pozwalają nie tylko na oszczędzanie papieru, ale i uczenie dzieci przy pomocy wirtualnych gier i zabaw. Tablica bądź podłoga interaktywna to świetne, nowoczesne rozwiązania angażujące dzieci o wiele bardziej, niż opasłe podręczniki. Nie zapomnijmy jednak, że sami musimy nauczyć dzieci odpowiednich nawyków i zachowań. Zamiast wyrzucać stare zabawki czy ubrania, zanieśmy je potrzebującym – bycie eko uszczęśliwia nie tylko nas i naszą planetę, ale i innych ludzi, którym możemy w ten sposób pomóc. Nie musimy co sezon kupować nowej stert ubrań w sieciówce – wycieczka z dzieckiem do second handu to nie tylko kupa frajdy, ale i cenna nauka o dawaniu starym ubraniom drugiego życia. Gaśmy światła, gdy opuszczamy pokój i odłączajmy z gniazdek nieużywane sprzęty elektroniczne. Te proste przyzwyczajenia na dłuższą metę pomogą naszemu dziecku bez problemu prowadzić ekologiczny tryb życia.

Materiał promocyjny