Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Szlachetna Paczka: w powiecie chrzanowskim wszystkie rodziny znalazły darczyńców

24.11.2022 14:00 | 0 komentarzy | 1 554 odsłona | Natalia Feluś

Do początku grudnia na stronie internetowej Szlachetnej Paczki będą pojawiać się rodziny, którym można pomóc. 22 rodziny z powiatu chrzanowskiego znalazły już darczyńców.

0
Szlachetna Paczka: w powiecie chrzanowskim wszystkie rodziny znalazły darczyńców
Tak wyglądało gromadzenie prezentów w ramach Szlachetnej Paczki w zeszłym roku. Fot. M. Oratowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podaje Ilona Domagała, liderka Szlachetnej Paczki w Chrzanowie, wolontariusze weryfikują aktualnie jeszcze trzy rodziny. Jeśli przejdą weryfikację pomyślnie, pojawią się w systemie w najbliższy weekend.

Do tej pory wszystkie 22 rodziny, które zgłoszone były w powiecie chrzanowskim jako potrzebujące pomocy, znalazły darczyńców. Są głównie z gmin Chrzanów, Alwernia i Trzebinia. W Libiążu w tym roku nie ma lidera akcji, a na terenie ziemi chrzanowskiej pracuje za mało wolontariuszy, stąd problem z obsłużeniem tamtejszych rodzin.

Wybór rodzin

W całej Polsce jeszcze 1340 rodzin czeka na pomoc. Najbliżej nas - w Olkuszu wciąż trzy rodziny nie znalazły darczyńców. Sporo rodzin z sąsiedniego województwa śląskiego czeka na wsparcie. Dane dotyczące potrzebujących są dostępne TUTAJ.

Paczkę dla rodziny można przygotować samodzielnie, z bliskimi, sąsiadami, a także jako całe instytucje: przedszkola, szkoły czy zakłady pracy.

W zeszłym roku aż 80 rodzin z ziemi chrzanowskiej dostało pomoc w ramach Szlachetnej Paczki. Były to głównie osoby samotne, chore lub niepełnosprawne.

Weekend cudów

10-11 grudnia 2022 roku planowany jest weekend cudów. W tych dniach darczyńcy pojadą z prezentami do rodzin lub przekażą je przy magazynie przeładunkowym w OSP w Bolęcinie.

Jak zaznacza liderka, w tym roku w listę prezentów nie jest uwzględniony zakup węgla i opału. Podpowiada, że lepiej jest też kupić bon podarunkowy do sklepu odzieżowego, obuwniczego czy z zabawkami niż konkretne rzeczy.

Raport o biedzie

Szlachetna Paczka, jak co roku, opublikowała właśnie Raport o biedzie. Wynika z niego, że blisko 2,5 mln osób w Polsce żyje w budynkach, w których przecieka dach, brakuje szczelnych okien i drzwi, a na ścianach i sufitach w wyraźny sposób występuje wilgoć. Aż 1,6 mln Polaków, w tym 333 tys. dzieci, żyło w 2021 r. poniżej minimum egzystencji, czyli w skrajnym ubóstwie. Tymczasem w Polsce wciąż świetnie mają się fałszywe wyobrażenia na temat biedy.

Ponad 1/3 ankietowanych uważa, że na zasiłku zapewne żyje się wygodniej. 36% nie wierzy, że ktoś ciężko pracuje i nadal nie ma na życie; 27% będzie zaskoczonych tym, że osoby w potrzebie mają wyższe wykształcenie; a 15% uzna, że osoba dotknięta ubóstwem raczej mieszka w małej miejscowości.

Stereotypowa bieda jest bezrobotna, niewykształcona i żyje na wsi. Tymczasem może kryć się za ścianą mieszkania obok. W dużym mieście, w którym mieszka, ktoś po studiach z 20-letnim stażem pracy.

Tymczasem z ogólnopolskiego badania wynika, że 15% Polaków nadal uważa, że życie w ubóstwie to wybór, a 31% twierdzi, że wystarczy wziąć się do roboty, żeby z niego wyjść. Raport o biedzie powstał po to, by pokazać, że rzeczywistość bywa bardziej złożona, a inflacja dotyka każdego, ale nie każdy jest na jej dotyk tak samo wrażliwy.

TUTAJ dostępny jest cały Raport o biedzie opublikowany przez Szlachetną Paczkę.