Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

23.11.2022 22:23 | 0 komentarzy | 1 116 odsłona | red
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że uzależnienie od komputera od kilku lat znajduje się na liście w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Zdecydowana większość społeczeństwa nadal nie dostrzega konsekwencji, jakie może nieść notoryczne spędzanie czasu przed monitorem. Uzależnienie od komputera u dzieci nabiera globalnego charakteru, który nie powinien być bagatelizowany. Jak i kiedy podjąć właściwe kroki, aby zwalczyć uzależnienie? Jak przebiega leczenie uzależnień od gier komputerowych?
0
Jak leczyć uzależnienie od komputera?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uzależnienie od komputera u dzieci

Uzależnienie od komputera należy do grupy zaburzeń o podłożu psychicznym i behawioralnym. Problem dotyka przede wszystkim młode społeczeństwo, które od wczesnych lat życia obcuje z internetem i stale rozwijającymi się urządzeniami elektronicznymi. Z naukowego punktu widzenia, uzależnienie od komputera u dzieci to stan, który przejawia się wysoką potrzebą ciągłego korzystania ze sprzętu komputerowego. Osoba borykająca się z tym uzależnieniem traci kontrolę nad racjonalnym użytkowaniem komputera lub innych urządzeń z dostępem do internetu. Jednym z najczęstszych powodów uzależnienia od komputera jest chęć rywalizacji, czy potrzeba odczuwania adrenaliny. Te emocje jest w stanie zapewnić nam np. rozgrywka zespołowa. Na rynku istnieje szereg gier komputerowych, które pozwalają zaspokoić wymienione potrzeby.

Leczenie uzależnień od gier komputerowych – objawy

Większość uzależnień zaczyna być dostrzegana już na zaawansowanym etapie zaburzenia. Warto jednak mieć świadomość zachowań, które mogą być jednymi z pierwszych objawów. Należą do nich:

  • korzystanie z komputera w celu rozładowania określonych emocji (np. stres, agresja, smutek)
  • poczucie zdenerwowania, wynikające z braku możliwości skorzystania z komputera
  • apatyczność i problemy z koncentracją
  • pogorszenie się stosunków interpersonalnych, brak chęci aktywnego spędzania czasu z bliskimi
  • bezsenność
  • ciągła potrzeba rywalizacji, którą zaspokajają komputerowe rozgrywki
  • rezygnacja z rozwoju, brak zainteresowań

Dostrzeżenie uzależnienia w sobie lub w bliskiej osobie to bardzo istotny moment. Świadomość występowania problemu pozwala podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego terapeuty, który zajmie się dalszą klasyfikacją zaburzenia i zaproponuje leczenie uzależnień od gier komputerowych.


Jak zwalczyć uzależnienie od komputera? – wybór odpowiedniego terapeuty

Leczenie uzależnienia od gier komputerowych musi odbywać się we współpracy z doświadczonym terapeutą, który w pierwszej kolejności skupi się na znalezieniu źródła problemu. Oprócz wspomnianej już chęci rywalizacji przestrzeń internetu i gier komputerowych daje możliwość wyrażenia swoich własnych emocji, odreagowania stresu, czy zapomnienia o zmartwieniach, jakie towarzyszą nam w codziennym życiu. Bardzo często to inne problemy natury psychicznej warunkują powstawanie uzależnień. Profesjonalny terapeuta z pewnością znajdzie przyczynę zaburzenia i dobierze odpowiednią metodykę. Spotkania ze specjalistą powinny przebiegać w sposób indywidualny. Nie ma więc jednego, skutecznego schematu działania, który mógłby zagwarantować szybkie rezultaty. Osoba borykająca się z uzależnieniem od gier komputerowych musi przede wszystkim zdać sobie sprawę ze skali problemu i wyrazić chęć wprowadzenia zmian.


Jak wyleczyć uzależnienie od komputera?

W przypadku leczenia uzależnienia komputerowego terapeuci stosują głównie metodykę poznawczo-behawioralną. Jej schemat bardzo często zbliżony jest do technik, jakie wykorzystuje się podczas leczenia alkoholizmu, czy innych używek. W obecnych czasach trudno jednak całkowicie zrezygnować z możliwości korzystania z komputera. Wiele osób zobligowana jest do pracy, czy nauki za pośrednictwem tego sprzętu. Istotną zmianą jest jednak ograniczenie czasu spędzonego przed ekranem monitora do minimum. Należy od nowa wypracować schemat działań i czynności, jakie wykonuje się w ciągu dnia. Warto znaleźć miejsce na realizację swoich pasji, czy spotkania ze znajomymi. Osoba uzależniona od komputera musi zdać sobie sprawę, że wyładowywanie emocji za pośrednictwem gier komputerowych to jedynie chwilowe złagodzenie problemu.