Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Uczniowie szkół powiatu chrzanowskiego bili rekord w czytaniu na przerwie

28.10.2022 16:00 | 3 komentarze | 2 867 odsłony | Natalia Feluś

Przerwa na czytanie to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Okoliczne szkoły co roku chętnie biorą w niej udział. Każda w inny sposób. Tym razem w przedsięwzięcie włączyli się uczniowie m.in. ZSTU w Trzebini, Niepublicznej Szkoły Podstawowej Edison czy Szkoły Podstawowej nr 10 w Chrzanowie.

3
Uczniowie szkół powiatu chrzanowskiego bili rekord w czytaniu na przerwie
Uczniowie z ZSTU w Trzebini czytający na przerwie. Fot. Archiwum szkoły
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Młodzież z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini czytała na przerwie w szkole m.in. "Potęgę podświadomości" Josepha Murphy'ego, "Biegnącą z wilkami" Clarissa Pinkola Estes i fragmenty "Hamleta" Szekspira.

Lalka

Salony czytelnicze prowadziły nauczycielki: Katarzyna Rutyna, która odczytywała fragmenty "Życia za wszelką cenę" Lisy Genovy i Agnieszka Król, która przybliżyła uczniom historię malarstwa. Bogdan Pikoń, podczas uroczystej akademii, odczytywał fragmenty "Lalki" Bolesława Prusa.

Przerwa na czytanie w ZSTU w Trzebini. Fot. Archiwum szkoły

Dziady

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Edison z Trzebini na warsztat wzięła "Dziady" Adama Mickiewicza. Podczas długiej przerwy uczniowie wszystkich klas pobijali czytelniczy rekord w ramach III międzynarodowej edycji VII ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie". Tematem przewodnim spotkania był ludowy obrzęd dziadów. Uczniowie na przemian odczytywali fragmenty dzieła Mickiewicza. Czytanie urozmaiciły przyniesione słowiańskie rekwizyty.

Przerwa na czytanie w Edisonie w Trzebini. Fot. Archiwum szkoły

Ulubione lektury

Szkoła Podstawowa nr 10 podeszła do tematu jeszcze inaczej. Dzisiaj na wszystkich przerwach uczniowie czytali to, na co mieli ochotę. Mogli przynieść i czytać swoje ulubione książki, komiksy, czasopisma. Uczniowie klas starszych czytali indywidualnie na korytarzu lub głośno w klasach. Wolontariusze i członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz nauczyciele czytali młodszym uczniom w klasach, świetlicy i bibliotece. Dzieci mogły stworzyć swoje kąciki czytelnicze w klasach. Bibliotekarka Anna Kulczycka nagrała z tej okazji filmik, który możecie obejrzeć TUTAJ.

Bicie rekordu

Organizatorem przedsięwzięcia jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., która w tym roku zaprosiła uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w III międzynarodowej edycji VII ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".