Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Ile zapłacimy w 2023 za prąd? Które urządzenia ciągną go najwięcej?

15.09.2022 20:26 | 23 komentarze | 5 676 odsłon | Alicja Molenda

AKTUALIZACJA

W przyszłym roku rachunki za prąd będą takie same jak obecnie, jeśli nie zużyjemy więcej go niż 2000 kWh rocznie. W wielu gospodarstwach wydaje się to nierealne.
23
Ile zapłacimy w 2023 za prąd? Które urządzenia ciągną go najwięcej?
Fot. Arek Socha
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Więcej, bo 2600 kWh zużyć mogą po dotychczasowej cenie rodziny wielodzietne i takie, w których są osoby niepełnosprawne. Jeśli ktoś zużyje w 2023 r. o 10 proc. mniej energii niż w 2022 r., dostanie bonus w postaci obniżenia o 10 proc. całego rachunku za prąd w 2024 r. - obiecał premier M. Morawiecki.

Premier powiedział, że dzięki zamrożeniu cen prądu do określonych limitów 66 proc. gospodarstw domowych nie odczuje podwyżek, bo średnie zużycie w gospodarstwie domowym mieści się w limicie do 2000 kWh. Większe może być w domach prywatnych i gospodarstwach rolnych. Morawiecki potwierdził, że rząd gwarantuje ceny sprzedaży prądu i opłat dystrybucyjnych przy rozliczaniach na podstawie zużycia, a nie ryczałtowo.

Korzystając z tarczy mamy więc zapłacić za prąd 0,75 zł za KWh, a powyżej limitu 2000 kWh rocznie cena ma  wynieść o 146 proc. więcej, czyli 1,85 zł - podaje wyborcza.biz.

Premier powiedział, że tarcza chroni przez wzrostami cen "nawet czterokrotnymi", więc do końca dokładnie nie wiadomo jaka będzie ta wyższa stawka.

Zachęcamy do sprawdzenia rachunków za prąd. Zobaczycie wtedy, czy 2000 KWh rocznie może Wam wystarczyć. Przygladając się danym GUS i rocznemu zużyciu prądu przez różne urządzenia, w domach prywatnych wydaje się to niemożliwe.

Wiesz, że:

Według danych GUS w 2020 roku w porównaniu do roku poprzedniego zużycie energii elektrycznej w przeliczeniu na 1 odbiorcę (gospodarstwo domowe) w Polsce wzrosło o 1,6 proc. i wyniosło średnio 1 996,0 kWh.
Średnie zużycie energii jest także zróżnicowane w zależności od regionu. Najwyższy wskaźnik w przeliczeniu na mieszkańca miało woj. mazowieckie, najmniejszy woj. podkarpackie.

Które urządzenia zużywają najwięcej prądu?
W przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego, które korzysta z taryfy G11, najwięcej prądu pobiera  kuchenka elektryczna. To średnio 1,480 kWh rocznie, koszt 888 zł. Dalej bojler elektryczny (ponad 600 zł rocznie) oraz czajnik elektryczny, zmywarka do naczyń i lodówka. Roczny koszt eksploatacji każdego z tych trzech urządzeń oscyluje w granicach 150-175 zł.

Jak zmniejszyć zużycie prądu

- gotować pod przykryciem i dobierać średnicę garnka do pola grzewczego, żeby energia „nie uciekała"

- włączony bojler elektryczny nieustannie podgrzewa wodę i zużywa przy tym energię, dlatego warto go wyłączać, gdy nikogo nie ma w domu, albo wyposażyć w sterownik uruchamiający grzejnik z odpowiednim wyprzedzeniem

- gotując w czajniku elektrycznym tylko taką ilość wody, która faktycznie jest potrzebna, można zaoszczędzić w skali roku ok. 32 zł; warto regularnie odkamieniać element grzewczy, ponieważ kamień wydłuża czas gotowani.

- w lodówce trzeba utrzymywać stałą temperaturę 5°C, ponieważ jej każdorazowe podniesienie przy otwarciu drzwiczek powoduje, że zużycie energii wzrasta o ok. 5 proc.

- używanie mniejszej zmywarki (45 zamiast 60 cm) przy 100 cyklach mycia rocznie pozwoli zaoszczędzić niemal 20 zł (50,40 zł zamiast 68,40 zł)

- zmniejszenie temperatury prania w pralce z 60°C na 40°C przy 50 cyklach prania pozwoli zaoszczędzić 20 zł

źródło: PKEE