Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Oszczędne ogrzewanie domu jednorodzinnego

06.09.2022 19:58 | 0 komentarzy | 473 odsłony | red

Materiał promocyjny

Każdy właściciel domu ma świadomość kosztów jakie są związane z jego ogrzewaniem. W tym artykule omawiamy pokrótce metody na optymalizację wydatków w sezonie grzewczym.
0
Oszczędne ogrzewanie domu jednorodzinnego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zbliżający się sezon grzewczy dla wielu właścicieli domów może okazać się niezwykle trudny. W całej Europie powszechnie mówi się o bardzo wysokich cenach paliw. Drożeje zarówno gaz ziemny oraz ropa, jak i węgiel oraz drewno. Kto by pomyślał jeszcze kilka lat temu, że cena tony węgla będzie sięgać nawet 3tys. złotych. Wysokie ceny surowców tego typu sprawiają, że komfortowe ogrzewanie podczas zbliżającej się zimy może okazać się bardzo drogie. W tych okolicznościach wielu właścicieli domów zastanawia się nad inwestycjami, które pozwoliłyby na zmniejszenie zużycia paliwa potrzebnego do ogrzewania.

Odnawialne źródła energii

O odnawialnych źródłach energii mówi się już od dziesięcioleci, jednak chyba obecnie cieszą się one największą popularnością. Dzięki nowoczesnym technologiom nie jesteśmy zdani jedynie na energię pochodzącą z paliw kopalnych takich jak gaz, ropa czy węgiel. Możliwe stało się wykorzystywanie energii zgromadzonej w tym, co otacza każdego z nas: promienie słońca, powietrze, grunt, a nawet woda w zbiornikach wodnych. Z powodzeniem wykorzystuje się kolektory słoneczne, które pozwalają na zamianę energii promieni słonecznych na energię cieplną. Powszechnie stosuje się również panele fotowoltaiczne, które zamieniają docierające do nas światło słoneczne w energię elektryczną, którą można dowolnie wykorzystać, lub nawet odsprzedać zakładom elektrycznym. W ostatnich miesiącach w związku z drożejącymi paliwami (szczególnie gazem ziemnym) ogromną popularnością cieszą się pompy ciepła. Są to urządzenia, które pozwalają na odzysk energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu, wodzie lub gruncie w celu wykorzystania jej do zasilenia instalacji grzewczej w budynkach. W zależności od źródła pozyskiwanej energii wyróżnia się na polskim rynku trzy typy pomp ciepła: powietrzne, gruntowe oraz wodne. Do najchętniej wykorzystywanych należą powietrzne pompy ciepła - ich montaż jest prosty, a powierzchnia jaką zajmują jest bardzo niewielka.

Sprawnie funkcjonująca pompa ciepła może ogrzewać dom nawet przy temperaturach dochodzących do kilkunastu stopni Celsjusza poniżej zera. Przy bardzo silnych mrozach wykorzystuje się bardzo oszczędne kondensacyjne kotły gazowe.

Systemy rekuperacji

Pozyskanie energii niezbędnej do podgrzania budynku to jedno, natomiast optymalne jej wykorzystanie to drugie. W ostatnich dziesięcioleciach sporo uwagi przykładano do budowy domów o jak najniższym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Dzięki temu możliwe jest oszczędne ogrzewanie - do zapewnienia komfortu cieplnego w sezonie grzewczym potrzebne jest po prostu mniej paliwa. Jedną z metod na oszczędzanie energii cieplnej w ogrzewanym domu jest instalacja systemu rekuperacji. Na czym polega to rozwiązanie?

Rekuperacja jest to wentylacja z wbudowanymi wymiennikami ciepła. Służą one do odzyskiwania ciepła zgromadzonego w powietrzu usuwanym z budynku. Strumień ciepłego zużytego powietrza jest prowadzony w ten sposób, aby przekazywał energię cieplną strumieniowi świeżego chłodnego powietrza napływającego z zewnątrz budynku. Według danych podanych na stronie firmy Rekuperatory Kraków, w ten sposób odzyskuje się nawet 90% energii cieplnej zgromadzonej w podgrzanym powietrzu. Efektem tego jest solidne obniżenie rachunków za ogrzewanie - spalane jest po prostu dużo mniej paliwa. Sprawnie funkcjonujący system rekuperacji może wygenerować oszczędności rzędu nawet 50%. W dobie drożejących paliw tego typu optymalizacja jest na wagę złota. Oczywiście instalacja rekuperacji wiąże się z nakładem finansowym, który nie zwróci się podczas jednego sezonu grzewczego. Ale systemy tego typu mogą sprawnie funkcjonować przez wiele lat, dzięki czemu wcześniej czy później zaczynają na siebie bardzo dobrze zarabiać. Poprzez zmniejszenie zużywanych na ogrzewanie ilości paliwa obniżamy nie tylko koszta związane z sezonem grzewczym, ale także zwiększamy swoją własną niezależność energetyczną. Domowy system grzewczy złożony ze współpracujących ze sobą pompy ciepła oraz kondensacyjnego kotła gazowego oraz rekuperacji pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie do absolutnego minimum.

Dodatkowym atutem systemów rekuperacji jest również możliwość filtrowania napływającego do wewnątrz budynku powietrza. Możliwość oddychania w mieszkaniu krystalicznie czystym powietrzem ogromnie poprawia komfort domowników. Oczyszczone z alergenów oraz smogu powietrze bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie, szczególnie osób, które cierpią na alergie lub choroby układu oddechowego. Rekuperacja wyposażona w efektywne filtry powietrza znakomicie sprawdza się w regionach, w których w okresie zimowym występuje szkodliwy dla zdrowia smog.

Materiał promocyjny