Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak przyspieszyć przygotowywanie i zadawanie paszy krowom?

24.08.2022 23:05 | 0 komentarzy | 1 127 odsłona | red

Materiał promocyjny

W celu zapewnienia jak najbardziej wydajnej produkcji mleka konieczne jest stosowanie odpowiedniej paszy. W przypadku dużych gospodarstw mlecznych, które posiadają stada liczące nawet kilkaset sztuk krów, jako karmę powszechnie stosuje się pasze TMR. Pokarm ten poprzez swoje właściwości (połączenie pasz objętościowych i treściwych z odpowiednio dobranymi składnikami mineralnymi) zapewnia wysoką wydajność produkcji mleka, a także ma korzystny wpływ na zdrowie krów. Na co zwrócić uwagę podczas żywienia krów oraz jak przyspieszyć zadawanie paszy?
0
Jak przyspieszyć przygotowywanie i zadawanie paszy krowom?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakie korzyści przynosi podgarnianie paszy?

Nowoczesne metody hodowli bydła kładą duży nacisk na optymalny sposób zadawania paszy. Liczy się nie tylko jej odpowiedni skład, bogaty w wartości odżywcze i składniki mineralne, ale również nie dopuszczanie do sytuacji, w której krowy podczas karmienia zjadają tylko niektóre jej frakcje, wybierając te najsmaczniejsze – paszę treściwą.

Selektywne wybieranie składników pokarmowych powoduje nie tylko mniejszą produkcję mleka, ale może również być przyczyną wielu chorób takich jak: zapalenie błony śluzowej żwacza, zlepienie brodawek w żwaczu czy parakeratozy. Żeby przeciwdziałać temu zjawisku, które ma nie tylko negatywny wpływa na ilość produkowanego mleka, ale również odbija się na zdrowiu zwierząt, konieczne jest podgarnianie paszy.

Proces ten polega na cyklicznym mieszaniu ze sobą wszystkich frakcji wchodzących w skład karmy, przez co niejako zmusza się  zwierzę, żeby podczas karmienia pobierało całość przygotowanego pokarmu. Oprócz tego proces podgarniania paszy zapobiega jej przegrzewaniu się. Dzięki czemu nie traci ona swoich właściwości odżywczych. Ponadto przegrzana pasza jest mniej chętnie pobierana przez krowy, co z kolei ma przełożenie na ilość produkowanego mleka.

Podgarnianie paszy można przeprowadzać ręcznie, jednak w przypadku gospodarstw z dużym pogłowiem zwierząt jest to nieopłacalne i nieefektywne. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że zgodnie z najnowszymi wynikami badań, najlepszą produkcję mleka można osiągnąć, poprzez zadawanie paszy kilka razy dziennie. W związku z powyższym stosowanie tego modelu żywienia zwierząt nie jest  możliwe bez wykorzystania do tego celu dedykowanego urządzenia – podgarniacza paszy.

Rolnicy dostrzegając ten problem i chcąc ułatwić sobie pracę w gospodarstwie, często sami konstruują tego rodzaju urządzenia. Najczęściej z przodu ciągnika rolniczego montowana jest opona lub lemiesz, który pozwala na odpowiednie wymieszanie paszy. Tak wyposażony pojazd przejeżdża przez środek obory, a koło obracające się wokół własnej osi zagarnia niezjedzony przez zwierzęta pokarm mieszając go ze świeżo zadanym. Tego rodzaju konstrukcje są zazwyczaj własną inwencją gospodarzy i nie są dokupienia w salonach ze sprzętem rolniczym.

Na rynku istnieją również profesjonalne podgarniacze pasz o konstrukcji ślimakowej, które dodatkowo mogą pełnić funkcję zamiatarki, chwastownicy czy ścielarki. Zamiast koła do podgarniania wykorzystują lemiesz ze ślimakiem, dzięki czemu proces podgarniania paszy jest bardziej efektywny. Dodatkową zaletą podgarniaczy pasz o konstrukcji ślimakowej jest, to, że podczas każdego przejazdu pokarm jest dodatkowo spulchniany i napowietrzany, co zapobiega jego zagrzewaniu się.

Na co zwrócić uwagę podczas komponowania mieszanek paszowych?

W żywieniu krów ważną rolę odgrywa nie tylko odpowiedni dobór poszczególnych składników wchodzących w skład mieszanki paszowej i stopień ich wymieszania, ale równie ważna jest struktura poszczególnych frakcji.

Żeby krowy mogły w optymalny sposób trawić przyjmowany pokarm konieczny jest odruch odłykania. Jego inicjowanie następuje poprzez podrażnienie przedżołądków. W tym celu karmę należy wzbogacić mieszanką kilkucentymetrowych kawałków słomy. Jest to szczególnie istotne w okresie, kiedy krowy nie przebywają na pastwisku. W takim przypadku w celu zachowania odruchu odłykania konieczne jest wzbogacenie mieszanki paszowej o ostro zakończone pędy roślin np. słomę.

Z uwagi na dużą ilość spożywanego pokarmu przez krowy najlepiej do przygotowania karmy o odpowiedniej strukturze wykorzystać do tego celu rozdrabniacz do słomy. Urządzenie to pozwala na pocięcie na mniejsze frakcje nie tylko słomy, ale również innych roślin, które wykorzystywane są do przygotowywania paszy np. kukurydzy.

Podawanie zwierzętom paszy o odpowiedniej konsystencji sprawia, że zwierzęta spożywają ją kompleksowo, a nie selektywnie, wybierając tylko najsmaczniejsze cząstki. Zaleca się, żeby maksymalna długość poszczególnych źdźbeł słomy w mieszance paszowej wynosiła od 2 do 3 cm. Takie parametry można osiągnąć jedynie dzięki zastosowaniu dedykowanego urządzenia jakim jest rozdrabniacz do słomy. W nowoczesnych urządzeniach tego typu mamy możliwość wyboru, czy mielona przez nas słoma jest przeznaczona na ściółkę, kiszonkę czy siano. Na rynku dostępne są zarówno niewielkie urządzenia zasilane prądem elektrycznym o wydajności mielenia do 150 kg na godzinę, jak i większe, które umożliwiają pocięcie całej beli przy wykorzystaniu ciągnika rolniczego. Rozmiar i wybór konkretnego modelu jest uzależniony od wielkości i profilu naszego gospodarstwa.

Bez wątpienia zarówno podgarniacz paszy jak i rozdrabniacz słomy należą do podstawowych urządzeń, które ułatwiają zadawanie paszy zwierzętom. Dzięki nim możliwe jest dostarczenie w efektywny sposób pokarmu wysokiej jakości, bogatego w wartości odżywcze i składniki mineralne. Wykorzystanie ich w codziennej hodowli to nie tylko oszczędność czasu rolnika, ale również przyczyniają się one do poprawy dobrostanu zwierząt oraz mają wpływ na zwiększenie produkcji mleka.

Materiał promocyjny