Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Windy w szkole nie będzie, bo jest za droga

04.08.2022 13:45 | 23 komentarze | 3 444 odsłony | Natalia Feluś, GK
Rodzice niepełnosprawnych uczniów SP1 w Chrzanowie od trzech lat słyszą obietnice o budowie windy. Miała być od nowego roku szkolnego, ale jej nie będzie.
23
Windy w szkole nie będzie, bo jest za droga
Uczniowie SP 1 w Chrzanowie Marcel Perzyński i Oliwia Kubiela ze swoją mamą Darią
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Żyjemy w XXI wieku, a ja czasem muszę na rękach nosić córkę między piętrami w szkole. Jeździmy wózkiem nad Morskie Oko, zdobywamy Śnieżkę, a szkoła stawia przed nami bariery nie do pokonania - mówi Daria Kubiela, mama niepełnosprawnej ruchowo 10-letniej Oliwii.

W Szkole Podstawowej nr 1 przy Zielonej w Chrzanowie obecnie uczy się troje dzieci jeżdżących na wózkach inwalidzkich i inne z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ruchowymi. To placówka z oddziałami integracyjnymi, tak jak chrzanowska SP8. Tam też nie ma windy.

W „jedynce" jej budowa miała się rozpocząć w te wakacje, jednak dwa przeprowadzone dotąd przetargi nie wyłoniły wykonawcy. Wycena firmy, która zgłosiła się do przetargu opiewała na kwotę ponad 600 tys. zł.

- To blisko 100 procent więcej niż wynika z aktualnego kosztorysu, dlatego musieliśmy unieważnić postępowanie - tłumaczy Jolanta Zubik, wiceburmistrz Chrzanowa.

Jak na co dzień radzą sobie w szkole niepełnosprawni uczniowie i ich opiekunowie? Co najbardziej im doskwiera i co w obecnej sytuacji zamierza zrobić gmina?

Przeczytacie w tekście Natalii Feluś „Nauka sprowadzona do parteru" w bieżącym 31. numerze „Przełomu". Elektroniczne wydanie dostępne na kiosk.przelom.pl