Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Zanim zdecydujesz się na implanty - odpowiadamy na najważniejsze pytania!

03.08.2022 11:16 | 0 komentarzy | 1 628 odsłona | red

Materiał promocyjny

Jeszcze do niedawna osoby, które miały braki w uzębieniu, nie miały zbyt wielu rozwiązań tego problemu. O ile usunięcia zęba położonego w tylnej części żuchwy lub szczęki nie jest bardzo kłopotliwe, to widoczny brak jedynek, dwójek lub trójek jest często powodem obniżonej samooceny. Niekompletne uzębienie prowadzi też do różnych komplikacji medycznych. Na szczęście, wraz z rozwojem medycyny, w tym stomatologii, dla pacjentów chcących odnowić swój uśmiech, pojawiło się rozwiązanie idealne - implanty. Oto co najczęstsze pytania i wątpliwości zgłaszane przez pacjentów.
0
Zanim zdecydujesz się na implanty - odpowiadamy na najważniejsze pytania!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest implant zębowy?

Implant zębowy stanowi syntetyczny zamiennik korzenia zęba. Zwykle ma on postać walca, zbudowanego z tytanu i wszczepianego w miejsce, w którym niegdyś znajdował się ząb. Po upływie czasu, implant zrasta się z kością, a siła żucia zostaje przeniesiona właśnie na niego.

Czy każda osoba może zdecydować się na wszczepienie implantu?

Wszczepianie implantów jest zabiegiem powszechnie przeprowadzanym w wielu klinikach stomatologicznych i jest ogólnie bezpieczny, niestety istnieją przeciwwskazania do ich założenia. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem jest ogólny zły stan zdrowia pacjenta, stąd stomatologa należy zawsze poinformować o chorobach przewlekłych, doświadczanych aktualnie dolegliwościach oraz przyjmowanych lekach, a specjalista, w oparciu o dokumentację medyczną i wywiad zdrowotny, dobierze odpowiednie leczenie oraz sposób znieczulenia. Do innych przeciwwskazań należą między innymi:

  • stany zapalne zębodołu i jamy ustnej
  • niewystarczająca ilość kości niezbędnej do umieszczenia implantu.

Czy wszczepienie implantu jest bolesne?

Pacjenci bardzo często zastanawiają się, czy założenie implantu wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Odpowiedź jest przecząca: wszczepienie sztucznego korzenia zęba nie jest bolesne, ponieważ przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. Jak po każdym zabiegu stomatologicznym, tak również przez kilka lub kilkanaście godzin po implantacji może się jednak pojawić dyskomfort, w tym ból o słabym bądź średnim nasileniu, opuchlizna oraz zaczerwienie dziąsła.

Czy implant jest równoznaczny z nową koroną zęba?

Niestety nie. Choć dla wielu pacjentów bywa to mylące, implant, czyli wspomniany wcześniej tytanowy gwint, stanowi pierwszy krok do odbudowy uzębienia. Po implantacji, w miejsce brakującego zęba zwykle wstawiana jest korona tymczasowa, która po pełnej integracji implantu z kością (około 3 do 6 miesięcy po przeprowadzeniu zabiegu) może zostać wymieniona na koronę stałą.

Czy implanty zakłada się raz na całe życie?

Z założenia raz wszczepione implanty powinny służyć pacjentowi do końca życia. Zdarza się jednak czasem tak, że - czy to ze względu na niewłaściwą higienę jamy ustnej czy też pogorszenie ogólnego stanu zdrowia - implanty zużywają się lub ulegają zniszczeniu i konieczna jest ich wymiana. Najczęściej występującym problemem, który przyczynia się do konieczności ponownej implantacji, jest niedostateczne usuwanie płytki nazębnej z powierzchni korony, a następnie stan zapalny powodujący degradację kości. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, konieczne jest regularne szczotkowanie oraz odbywanie wizyt kontrolnych u stomatologa raz na pół roku.

Implanty zębowe stanowią najbardziej fizjologiczną i sprawdzoną metodę uzupełniania braków w uzębieniu, stosowaną powszechnie od ponad pół wieku w gabinetach stomatologicznych. Pacjenci często mają wiele wątpliwości co do jej skuteczności i bezpieczeństwa, warto jednak poszukiwać odpowiedzi na nurtujące pytania, aby przekonać się, że wszczepienie implantu jest procedurą poprawiającą komfort życia i stan zdrowia.

Materiał promocyjny