Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Opiekun pracujący w Niemczech: cechy charakteru

07.07.2022 17:32 | 0 komentarzy | 1 984 odsłona | red

Materiał promocyjny

Zapotrzebowanie na pracowników opieki w Niemczech wzrasta z każdym rokiem. Tak będzie jeszcze przez długi czas, gdyż społeczeństwo naszych zachodnich sąsiadów się starzeje. Dodatkowo rodziny seniorów nie zawsze są w stanie otoczyć ich taką opieką, jakiej ci potrzebują. Decydują się więc na zatrudnienie profesjonalnego opiekuna i oczekują, że będzie posiadał odpowiednie kompetencje oraz cechy charakteru. Czym powinna wykazać się opiekunka w Niemczech i dlaczego osobowość jest w tej pracy tak ważna?
0
Opiekun pracujący w Niemczech: cechy charakteru
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kompetencje opiekunki w Niemczech

Umiejętności, których oczekuje się od kandydatów na opiekunów można podzielić na trzy podstawowe kategorie:

  • techniczne, czyli wiedza i doświadczenie,
  • osobowościowe – cechy charakteru,
  • nabyte: staże, kursy opiekuńcze, praktyki w branży opieki nad seniorami.

Dopiero połączenie trzech wymienionych kryteriów pozwala sądzić, że kandydat do pracy w opiece sprawdzi się w tej roli. Wielu ludzi zastanawia się, czy to praca dla nich. Warto więc pamiętać, że praca opiekuna w Niemczech to wymagający zawód. Od kandydatów oczekuje się przede wszystkim rzetelności i odpowiedzialności, gdyż umiejętności można wyćwiczyć. Cech osobowości natomiast nie da się nabyć.

Cechy, którymi powinna wyróżniać się opiekunka

Jaka jest idealna kandydatka na opiekunkę osób starszych? Przede wszystkim cierpliwa i asertywna. Istnieje jednak jeszcze kilka cech, jakie powinna posiadać. Są to:

Empatia i wrażliwość: to te cechy najczęściej wskazują rekruterzy z Agencji Veritas. Opiekun powinien bowiem rozumieć drugiego człowieka, umieć wczuć się w jego położenie oraz stany emocjonalne i wiedzieć, co ta osoba aktualnie może czuć. Ogólnie mówiąc – warto, by był dobrym, współczującym człowiekiem.

Komunikatywność: do tej cechy zalicza się nie tylko umiejętność mówienia po niemiecku, ale też korzystanie z niej na co dzień. Osoba komunikatywna nie boi się nawiązać rozmowy z podopiecznym, nawet, jeśli nie pamięta wszystkich słówek i zwrotów. Wie, że opiekując się starszym człowiekiem, bierze na siebie dużą odpowiedzialność. Często od efektywnej komunikacji z seniorem zależy, czy otrzyma on właściwą pomoc.

Zaufanie: a konkretnie to, czy danej osobie można zaufać. Opiekunka w Niemczech przebywa ze swoim podopiecznym 24 godziny na dobę. Nic zatem dziwnego, ze on sam i jego rodzina chcą, by była godna zaufania. Przekona ich dbałość i troska o seniora, uczciwość, rzetelność i punktualność.

Kwalifikacje zawodowe w opiece w Niemczech też są potrzebne

Agencje rekrutujące opiekunów osób starszych coraz bardziej zwracają uwagę na przygotowanie zawodowe. Bardzo istotne jest doświadczenie; liczą się też odbyte kursy i certyfikaty. Wiele firm organizuje własne kursy, dzięki którym można nie tylko nabyć potrzebne umiejętności, ale też poznać specyfikę pracy w opiece. Najbardziej istotnymi tematami, które każda opiekunka powinna znać, są choroby wieku starczego, psychologia i fizjologia w podeszłym wieku, aktywizacja podopiecznego i pierwsza pomoc przedmedyczna. Dobrze jest więc przed wyjazdem ukończyć profesjonalne szkolenie, które będzie przygotowaniem na codzienne wyzwania w opiece.

Zobacz szczegóły na: praca w opiece Niemcy.

Materiał promocyjny